Tymi pieniędzmi więcej nie zapłacisz w sklepach w tym roku! Nowe przepisy wymiany pieniędzy
Jakimi pieniędzmi nie zapłacisz?
Obecnie w Polsce używamy pieniędzy, które do obiegu wprowadzono 1 stycznia 1995 roku, a od 7 kwietnia 2017 funkcjonują banknoty w odświeżonej szacie graficznej. Obie wersje banknotów są równocześnie w obiegu i są bezterminowo ważnym środkiem płatniczym w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdym pieniądzem możemy zapłacić, kiedy jest on zniszczony lub uszkodzony.
Sprawdź, jakie pieniądze musisz wymienić
Sprzedawca lub kasjer w sklepie ma prawo nie przyjąć od nas uszkodzonego banknotu, podobnie my możemy odmówić przyjęcia banknotów, które uległy uszkodzeniu. To posiadacz banknotu musi wiedzieć, co z nim zrobić i na nim ciąży obowiązek wymiany zniszczonych pieniędzy.
Jakie pieniądze wychodzą z obiegu?
Pieniądze, które aktualnie są używane jako środek płatniczy w Polsce są bezterminowo ważne, jednak należy mieć na uwadze, że nie każdym banknotem możemy zapłacić. Zniszczone banknoty, których może nie przyjąć bankomat lub sprzedawca w kasie
Wymianie podlegają banknoty podarte, postrzępione, odbarwiona, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane, zaplamione. Takie pieniądze powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku.
W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.