Lublin: Miasto pamięta o ofiarach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych
Uroczystości poprzedzone spacerem
Obchody rozpoczną się o godz. 10:00 w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnym, tematycznym oprowadzaniu z przewodnikiem, którego bohaterem będzie Zacheusz Pawlak – członek Szarych Szeregów i więzień Majdanka.
W 1942 roku zgłosił się dobrowolnie na gestapo, by uratować swoich braci. Po brutalnych przesłuchaniach w Radomiu został deportowany na Majdanek, gdzie spędził 441 dni. Następnie był więziony w Natzweiler, Neckarelz i Dachau. Zbiegł z marszu śmierci 3 maja 1945 roku. Po wojnie został lekarzem. W tym roku ukazało się nowe wydanie jego poruszających wspomnień zatytułowanych Przeżyłem.
Udział w zwiedzaniu nie wymaga zapisów, jednak organizatorzy proszą o przybycie 15 minut wcześniej.
Ceremonia pod Pomnikiem-Mauzoleum
O godzinie 12:30 pod Pomnikiem-Mauzoleum na terenie byłego obozu odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary Majdanka. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz oraz członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Tradycyjnie zostaną złożone kwiaty i oddany zostanie hołd wszystkim, którzy zginęli w niemieckim nazistowskim obozie KL Lublin.
Obóz koncentracyjny na Majdanku funkcjonował od października 1941 roku do 22 lipca 1944 roku. W tym czasie przez jego teren przeszło około 130 000 więźniów wielu narodowości – w tym Polaków, Żydów, Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. Szacuje się, że około 78 000 osób zginęło w wyniku egzekucji, chorób, głodu, pracy ponad siły i nieludzkiego traktowania.