Alert pogodowy w Łodzi i województwie łódzkim. Będzie ulewa i silny wiatr
W związku z zapowiadanymi gwałtownymi i obfitymi opadami deszczu w stan gotowości postawione są wszystkie służby w Łodzi i województwie. Władze miasta oraz wojewoda łódzki zapewniają o przygotowaniu na każdy rozwój sytuacji.
W Łodzi w gotowości są Centrum Zarządzania Kryzysowego, Zarząd Dróg i Transportu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Komenda Miejska Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Największe zagrożenia to lokalne podtopienia, utrudnienia komunikacyjne, przepełnione studzienki kanalizacji deszczowej. Jak prognozuje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opadom ma towarzyszyć silny, porywisty wiatr dochodzący chwilami do 100 kilometrów na godzinę. Skutkiem tego mogą być łamane drzewa, zrywane dachy, porywane przedmioty.
Chciałbym poprosić wszystkich o ostrożność, o śledzenie komunikatów miejskich i rządowych dotyczących nadciągającej sytuacji pogodowej. Chciałbym również państwa poprosić o unikanie miejsc, które są narażone na zalania i podtopienia - powiedział I wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
Przedstawiciele służb proszą o zachowanie szczególnej ostrożności i podjęcie odpowiednich środków ostrożności:
- Unikanie parkowania samochodów w zagłębieniach terenu, przy wylotach kanalizacji oraz na nisko położonych parkingach
- Zabezpieczenie piwnic, okien i innych miejsc narażonych na zalanie
- Usunięcie z balkonów i parapetów wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez silny wiatr lub opady
- Unikanie podtopionych piwnic i studzienek – grozi to porażeniem prądem
Zalecane jest omijanie miejsc, które przy każdej ulewie są lokalnie zalewane, wybierając w ich miejsce alternatywne trasy:
- ul. Konstantynowska pod wiaduktem na Zdrowiu
- ul. Drewnowska pod wiaduktem
- Trasa W-Z w rejonie Wodnego Rynku
- ul. Kilińskiego przy Milionowej
- ul. Północna przy skrzyżowaniu z Franciszkańską
Przestrzega się przed parkowaniem w miejscach tradycyjnie narażonych na podtopienia i rozlewiska:
- placu Zwycięstwa od strony ul. Wodnej (dolina rzeki Lamus)
- ul. Fabrycznej – przy wejściu do parku Źródliska II (rzeka Lamus)
- ul. Pomorskiej – na wysokości browaru (dawny dopływ Łódki)
- ul. Telefonicznej przy ul. Matejki (dolina Stoczanki)
- ul. Rzgowskiej przy Dąbrowskiego (dolina Dąbrówki)
- ul. Wólczańskiej przy Pięknej (dolina Dąbrówki)
- al. Unii na wysokości klubu strzeleckiego (dolina rzeczki Suchy Ner)
- przy krzyżowania ulic Tatrzańska/Zbaraska - przy parku Podolskim (dolina rzeki Dąbrówki)
W związku z trudną sytuacją Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi działa w trybie 24 godzinnym. Mieszkańcy mogą liczyć na worki na piasek do samodzielnego napełniania (18 tysięcy sztuk w magazynie), zabezpieczono także piasek (20 ton) oraz plandeki na wypadek zerwania dachu lub wyrwania okna.
W razie zagrożenia lub potrzeby należy kontaktować się z odpowiednimi służbami:
Straż Pożarna (w razie zagrożenia życia lub zdrowia): tel. 112 lub 998
Wydział Zarządzania Kryzysowego w Łodzi (24h): tel. 42 638 46 64
Łódzkie Wodociągi i Kanalizacja – zgłoszenia awarii: tel. 42 679 00 00
Pogotowie Energetyczne (awarie prądu): tel. 991
Pogotowie Gazowe: tel. 992
W każdym momencie zagrożenia życia lub zdrowia dzwonić można pod numer alarmowy 112
Jest wtorek i aktualnie obowiązują trzy ostrzeżenia meteorologiczne. Są to ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie burz i porywów wiatru do 100 kilometrów na godzinę. I jest to niestety preludium do tego co rozpocznie się o godzinie 20, kiedy województwo łódzkie znajdzie się w zasięgu większego oddziaływania zwiększając zagrożenie do trzeciego stopnia co będzie obowiązywało do godz. 8 w czwartek - tłumaczy Marcin Szmaja, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.
Sumy opadów w tym czasie mogą osiągnąć 140 mm wody na metr sześcienny, co przełoży się na poważne skutki burz takie jak brak prądu, lokalne podtopienia, rozlewiska.
W całym województwie wszystkie służby są w gotowości. Szczególną uwagę zwracają na miejsca wypoczynku dzieci. Tych w całym województwie wypoczywa ok. tysiąca, w przypadku zagrożenia i ewakuacji do dyspozycji komendantów obozów harcerskich i kierowników kolonii będą świetlice PSP, placówki edukacyjne.
Sprawdzamy również dzikie obozowiska, by ostrzec każdego o nadchodzących burzach, bo pobyt w lesie, czy nad wodą nie jest bezpieczny. Jesteśmy przygotowani na każdą ewakuację - tłumaczy Dorota Ryl, wojewoda łódzki.
Na bardzo dużą ilość wody są przygotowane oba zbiorniki Sulejów i Jeziorsko, bo po długotrwałej suszy stan wody jest bardzo niski.