Atom w przyszłości może rozgrzać polskie systemy ciepłownicze
Zobacz rozmowę wideo z Grzegorzem Krystkiem, prezesem zarządu PGE Energia Ciepła.
W tym artykule:
Nie musimy, a chcemy. Dekarbonizacja z odpowiedzialności
Jak podkreśla w rozmowie ze Strefą Biznesu Grzegorz Krystek, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, transformacja systemu ciepłowniczego w Polsce nie jest wymuszona wyłącznie przepisami czy unijnymi regulacjami. Jak wyjaśnia – to efekt rosnącej odpowiedzialności za środowisko i jakość życia obecnych oraz przyszłych pokoleń.
– Odpowiedzialność za to, w jakich warunkach żyjemy my i następne pokolenia, skłania nas do tego, żeby ograniczać emisję gazów cieplarnianych – podkreśla Grzegorz Krystek. Jak dodaje, w PGE Energia Ciepła dekarbonizacja oznacza zmianę paliw i technologii na nisko- oraz zeroemisyjne.
Nowe technologie i OZE zmieniają systemy ciepłownicze
W przypadku niskoemisyjnych rozwiązań stawia się przede wszystkim na przejście z węgla na gaz – poprzez turbiny gazowe, silniki gazowe czy gazowe wytwornice pary. W coraz większym stopniu wdrażane są również odnawialne źródła energii, jak pompy ciepła czy elektrodowe kotły typu power-to-heat. Coraz większe nadzieje wiąże się również z energetyką jądrową, zwłaszcza w postaci mikroreaktorów, które w przyszłości mogłyby dostarczać ciepło dla miast.
Co ważne, nadwyżki energii z OZE, które coraz częściej pojawiają się w systemie elektroenergetycznym, już teraz są wykorzystywane w ciepłownictwie.
– W elektrociepłowni w Gdańsku pracują elektrodowe kotły, które zużywają nadwyżki energii produkowanej w źródłach odnawialnych, kiedy tej energii jest za dużo – mówi Krystek.
Stabilne wsparcie kluczem do sukcesu transformacji
Największym wyzwaniem dla polskiego ciepłownictwa nie są dziś technologie, ale stabilność regulacji i systemów wsparcia.
– Potrzebujemy przewidywalnych, długoterminowych rozwiązań, które umożliwią transformację bez nadmiernego obciążania kosztami odbiorców ciepła – zaznacza.
Jego zdaniem tylko wtedy możliwe będzie konsekwentne i odpowiedzialne przejście na systemy nisko- i zeroemisyjne, które zapewnią mieszkańcom czystsze powietrze i bezpieczeństwo energetyczne na kolejne dekady.
O PGE Energia CiepłaPGE Energia Ciepła to spółka należąca do Grupy PGE, będąca największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Firma odpowiada za produkcję i dostawę ciepła do dużych miast, takich jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Lublin. PGE Energia Ciepła jest liderem w segmencie ciepłownictwa w Grupie PGE, stymulując transformację i rozwój krajowego sektora ciepłowniczego. Właścicielem PGE, czyli PGE Polskiej Grupy Energetycznej, jest w przeważającej mierze Skarb Państwa, który posiada 60,86 proc. akcji spółki. Pozostała część akcji należy do innych akcjonariuszy, w tym funduszy emerytalnych i inwestorów indywidualnych.