Bezpłatne zwiedzenie Muzeum Auschwitz to fikcja? Indywidualne bezpłatne wejściówki z początkiem sierpnia, a sytuacja jest zmienna!

Wakacje dopiero się rozpoczęły, a do Muzeum Auschwitz nie ma już bezpłatnych wejściówek na lipiec. Jeśli ktoś chce w sierpniu odwiedzić indywidualnie Miejsce Pamięci za darmo, musi się spieszyć z rezerwacją wejściówek w sieci. Tylko tak można je zdobyć. Za kilka dni może ich zabraknąć do końca wakacji! Za to wolnych w terminów tych "płatnych" jest dużo, dużo więcej. - Chciałam przyjechać z rodziną. Trzeba zapłacić po 120 zł od osoby! - denerwuje się mieszkanka małopolskich Gorlic.
Turyści indywidualni mogą zwiedzać bezpłatnie Muzeum Auschwitz dopiero od godziny 17.Turyści indywidualni mogą zwiedzać bezpłatnie Muzeum Auschwitz dopiero od godziny 17.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
  • Od wczesnych godzinnych porannych zapełnia się parking samochodowy przy Muzeum Auschwitz
  • W okresie wakacyjnym pierwsze grupy zwiedzają Miejsce Pamięci już od godziny 7.30.
  • Parking  przy Muzeum Auschwitz
  • Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz turyści muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa
[1/4] Od wczesnych godzinnych porannych zapełnia się parking samochodowy przy Muzeum Auschwitz Źródło zdjęć: Polska Press Grupa | Jerzy Zaborski

Nie tak dawno bezpłatne wejściówki można było otrzymać w także kasie, w centrum obsługi turystów. Od 1 maja 2025 muzealnicy wprowadzili – ich zdaniem – udogodnienia. Bezpłatne wejściówki można rezerwować tylko przez internet, przez stronę internetową Muzeum. Problem polega na tym, że bezpłatne zwiedzanie Miejsca Pamięci bez tzw. edukatora (przewodnika) rozpoczyna się dopiero późnym popołudniem, od. godz. 17. W okresie letnim ostatnie wejście jest możliwe o godz. 18.50, a teren muzeum trzeba opuścić o godz. 20.30. Półtorej godziny to za mało, by zobaczyć były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz i Birkenau. Pomiędzy nimi jest ok. 1,5 km, można dotrzeć tam na nogach, swoim transportem albo bezpłatnym specjalnym autobusem muzealnym.

Muzeum Auschwitz - bezpłatnie dopiero w sierpniu

Najbliższe bezpłatne wejściówki na zwiedzanie bez edukatora są na 6 sierpnia, od godz. 18, dzień później od 17.30. Są to jednak dane z 7 lipca, z godzin popołudniowych, a sytuacja z bezpłatnymi biletami zmienia się dynamicznie - szybko znikają.

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz rozpoczyna się od wejścia przez bramkę z napisem
Zwiedzanie Muzeum Auschwitz rozpoczyna się od wejścia przez bramkę z napisem © Polska Press Grupa | Jerzy Zaborski

- Planuję przyjazd z rodziną do Muzeum Auschwitz, ale gdybyśmy chcieli wejść całą czwórką na płatne zwiedzanie z przewodnikiem, musielibyśmy na same bilety wydać 500 złotych – zwraca uwagę turystka z Podkarpacia. – A trzeba jeszcze doliczyć dojazd. Odnoszę wrażenie, że turyści indywidualni są nieco spychani na margines. W dobie odradzającej nietolerancji jak najwięcej osób powinno się zapoznać z miejscem, gdzie pogarda do drugiego człowieka doprowadziła na tragedii. Wiem, że można też zwiedzić muzeum online, ale zobaczenie tego miejsca na żywo to zupełnie co innego.

Turyści sugerują, że bezpłatne wejściówki powinny być także dostępne w godzinach porannych, czy wcześniejszym popołudniem. Spychanie bezpłatnego zwiedzania na ostatnie godziny może skutkować tym, że nie uda się zobaczyć Muzeum Auschwitz i Birkenau. Skoro na stronie internetowej muzeum wyraźnie jest napisane, że na zwiedzanie obu miejsc trzeba zarezerwować minimum trzy godziny, to jeśli komuś uda się zdobyć bezpłatną wejściówkę po godz. 17.30 jest to raczej niemożliwe.

- Nie chodzi przecież o to, żeby biegać po muzeum z „wywieszonym językiem” i obejrzeć wystawy pobieżnie, skoro przyjechało się do tego największego cmentarzyska świata kilkaset kilometrów – dodaje turystka z Podkarpacia.

Muzeum Auschwitz: wprowadzone zmiany pozwalają uniknąć kolejek

- Wprowadzone w maju zmiany związane z zasadami wstępu na teren Muzeum Auschwitz były spowodowane przede wszystkim rosnącą liczbą odwiedzających. Wszystkie darmowe karty wstępu są obecnie dostępne poprzez wcześniejszą rezerwację online. Takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować długie poranne kolejki, w których często ustawiano osoby przywiezione przez zewnętrzne firmy za wysoką opłatą, bez rezerwacji i gwarancji wejścia – tłumaczy Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz. - Osoby rezerwujące z wyprzedzeniem bezpłatne karty mogą wcześniej zaplanować zwiedzanie, korzystając również z wielu materiałów dostępnych na naszej stronie internetowej. Natomiast godziny rozpoczęcia zwiedzania dla osób korzystających z bezpłatnych wejściówek są zmienne w zależności od pory roku. Czas przeznaczony na zwiedzania pozwala na zapoznanie się z historią obozu i przejście przez najważniejsze przestrzenie Miejsca Pamięci – dodaje Sawicki.

Muzealnicy przypominają, aby dotrzeć na miejsce pół godziny przed planowanym wejściem, co ma związek z koniecznością przejścia kontroli bezpieczeństwa.

Władze Miejsca Pamięci ustosunkowały się także do postulatu turystów odnośnie możliwości wcześniejszego wejścia do muzeum przez chcących go zwiedzić bez edukatora.

Z tego przystanku na terenie parkingu przy Muzeum Auschwitz można pojechać specjalnym autobusem do oddalonej od 3,5 km Brzezinki
Z tego przystanku na terenie parkingu przy Muzeum Auschwitz można pojechać specjalnym autobusem do oddalonej od 3,5 km Brzezinki © Polska Press Grupa | Jerzy Zaborski

- W godzinach porannych wejścia indywidualne są niemożliwe, bo już od godziny 7.30 Miejsce Pamięci zwiedzają grupy oprowadzane przez przewodników. Rozdzielenie grup oraz odwiedzających indywidualnych jest potrzebne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też dla zapewnienia jak największego komfortu wszystkim zwiedzającym tereny byłego obozu – argumentuje Paweł Sawicki.

Starsi mieszkańcy Oświęcimia wspominają czasy, kiedy do Muzeum Auschwitz można było wejść bez zbędnych ceregieli. Jeszcze ćwierć wieku temu, kto miał ochotę zwiedzić muzeum indywidualnie, kupował książkowego przewodnika i wchodził, wyczytując z niego czego dotyczą poszczególne sale w blokach przewidzianych do zwiedzania. Do Birkenau jeszcze przez pandemią wchodziło się po prostu "z ulicy".

- Teraz jakieś bilety, kontrole, jakby nie wiadomo, co mogło się wydarzyć na terenie muzeum. Biletowanie miało być w czasie pandemii koronawirusa związane z wymogami sanitarnymi. Pandemia dawno się skończyła, a bilety zostały. Spodziewam się wizyty rodziny z Lublina i teraz nie mogą przyjechać, ot, tak po prostu, tylko ustawiać się pod możliwość zakupienia biletów. Muzeum jest dla ludzi, czy ludzie dla muzeum – pyta 65-letni Waldemar, mieszkaniec Oświęcimia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

- Należy zauważyć, że ćwierć wieku temu Muzeum Auschwitz odwiedzało nawet cztery razy mniej ludzi niż obecnie, co oznacza zupełnie inną skalę wyzwań organizacyjnych, a także logistyki i bezpieczeństwa – ripostuje Paweł Sawicki.

Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz turyści muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. To dlatego muzealnicy apelują, aby być na miejscu co najmniej pół godziny przed planowanym wejściem do Miejsca Pamięci.
Przed wejściem na teren Muzeum Auschwitz turyści muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. To dlatego muzealnicy apelują, aby być na miejscu co najmniej pół godziny przed planowanym wejściem do Miejsca Pamięci. © Polska Press Grupa | Jerzy Zaborski

Frekwencja odwiedzających Muzeum Auschwitz rośnie

Frekwencja wraca powoli do stanu przed pandemią COVID, chociaż wciąż jest znacznie poniżej rekordowego roku 2019, gdy tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedziło 2 mln 320 tys. osób.

Dane za pierwsze miesiące 2025 roku wskazują, że w tym roku powinniśmy osiągnąć liczbę 2 milionów odwiedzających. Jednakże cały czas wydaje się, że na wolniejszy niż myśleliśmy wzrost frekwencyjny nadal w jakiś sposób wpływają dwa wydarzenia na świecie: wojna w Ukrainie, a także konflikt na Bliskim Wschodzie – powiedział dyrektor placówki dr Piotr M. A. Cywiński podczas pierwszego posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej kadencji.

Dla porównania w 2024 roku muzeum odwiedziło ponad 1,83 mln osób, co z kolei oznaczało wzrost w stosunku do 2023 o prawie 10 proc.

Przed pandemią do Miejsca Pamięci Auschwitz corocznie przyjeżdżało ponad 2 mln osób. Sytuacja po gwałtownym spadku spowodowanym lockdownem zaczęła się normalizować w 2022 roku, gdy frekwencja wyniosła przeszło 1 mln 184 tys. W następnym roku osiągnęła już poziom 1 mln 670 tysięcy.

Największą grupę odwiedzających, ok. jednej czwartej, stanowią osoby z Polski. Według deklaracji z systemu rezerwacji kolejnymi pod względem frekwencji krajami są: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Wybrane dla Ciebie

Lato pełne atrakcji! Przegląd wakacyjnych wydarzeń i miejsc dla dzieci w Łodzi
Lato pełne atrakcji! Przegląd wakacyjnych wydarzeń i miejsc dla dzieci w Łodzi
IMGW ostrzega, we wtorek na południu kraju początek intensywnych opadów deszczu. Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia
IMGW ostrzega, we wtorek na południu kraju początek intensywnych opadów deszczu. Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia
Nietrzeźwy, bez uprawnień i poszukiwany. Kontrola drogowa zakończona zatrzymaniem
Nietrzeźwy, bez uprawnień i poszukiwany. Kontrola drogowa zakończona zatrzymaniem
MEN ostrzega: te świadectwa trzeba wymienić natychmiast
MEN ostrzega: te świadectwa trzeba wymienić natychmiast
To jeden z najpiękniejszych parków na Śląsku. Tuż obok znajduje się pałac i malowniczy zalew. To raj dla wędkarzy
To jeden z najpiękniejszych parków na Śląsku. Tuż obok znajduje się pałac i malowniczy zalew. To raj dla wędkarzy
Susza i nagły zwrot pogody. Warta w Częstochowie notuje dramatycznie niski stan, ale niż genueński może przynieść podtopienia
Susza i nagły zwrot pogody. Warta w Częstochowie notuje dramatycznie niski stan, ale niż genueński może przynieść podtopienia
Wypadek w Radomiu na ulicy Starokrakowskiej. Zobacz zdjęcia
Wypadek w Radomiu na ulicy Starokrakowskiej. Zobacz zdjęcia
Pędził motocyklem 96 km/h na ulicy Książenickiej w Knurowie. "Chciałem sprawić przyjemność synowi"
Pędził motocyklem 96 km/h na ulicy Książenickiej w Knurowie. "Chciałem sprawić przyjemność synowi"
Dachowanie busa na Dąbrowskiego pod Krzepicami. Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Dachowanie busa na Dąbrowskiego pod Krzepicami. Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Dzień czy noc św. Bartłomieja? Prawda, która zaskakuje
Dzień czy noc św. Bartłomieja? Prawda, która zaskakuje
Cyfrowy Jezus w kaplicy? Tak, to już się dzieje. Co na to Watykan?
Cyfrowy Jezus w kaplicy? Tak, to już się dzieje. Co na to Watykan?
Gdynia. 44-latek groził Ukraińcom i zrywał ich flagi. Będzie odpowiadał za znieważenie na tle narodowościowym
Gdynia. 44-latek groził Ukraińcom i zrywał ich flagi. Będzie odpowiadał za znieważenie na tle narodowościowym