Bydgoszcz: Oryginalna nawierzchnia historycznego placu Solnego zostanie naprawiona
Plac Solny znajduje się między Brdą a ulicą Grodzką u wylotu ulicy Przy Zamczysku. Wschodnią pierzeję zamyka budynek PZU. Jest to przykład starej, nadrzecznej zabudowy administracyjno-przemysłowej, pochodzącej z końca XVIII wieku. Początkowo zabudowania wykorzystywała rafineria cukru trzcinowego. Stronę zachodnią zamykają obiekty BRE Banku tzw. „nowe spichrze”, które stały się jedną z ikon współczesnej architektury.
Materiał budowlany na placu z rozbiórki bydgoskiego zamku
Plac leży na skraju dawnego wzgórza grodowego, na którym w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował zamek. Na początku XIX wieku w obrębie dzisiejszego placu wzniesiono budynki rafinerii cukru trzcinowego. Materiał do budowy pochodził z rozbiórki ruin pobliskiego zamku.
Plac pełni funkcję parkingu. W ostatnich miesiącach wykorzystywany był jako zaplecze budowy podczas rewitalizacji staromiejskich ulic i Rybiego Rynku. Po ich zakończeniu planowane było odtworzenie uszkodzonych nawierzchni.
Dobrze zachowana kamienna kostka
W trakcie prac naprawczych okazało się, że pod asfaltem w dobrym stanie zachowana jest oryginalna nawierzchnia kamienna. Zaplanowano w związku z tym jej całkowite odsłonięcie i wykonie prac naprawczych. Wymienione zostaną również betonowe krawężniki na kamienne. Po zakończeniu prac plac Solny nadal będzie częścią strefy płatnego parkowania.
W ubiegłym roku zakończyła się rewitalizacja Rybiego Rynku. Dawny parking zmieniono w reprezentacyjny plac z eleganckimi ławkami, stylowymi latarniami i dodatkową zielenią, której wcześniej brakowało. Centralną część placu wypełniła efektowna róża wiatru wykonana z kamiennej kostki.