Czeladź: Gigant z Tajwanu wybudował w swój pierwszy zakład w Europie
Rok budowy, hale produkcyjne gotowe
W poniedziałek 29 lipca 2024 roku odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty przy ul. Gdańskiej, gdzie powstawał ten innowacyjny zakład. Mija prawie rok do tego wydarzenia i wszystkie konstrukcje są już gotowe.
- Puste hale czekają teraz już tylko na wyposażenie maszynowe i sprzętowe, by od nowego roku rozpocząć produkcję – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
- W naszej Wschodniej Strefie Ekonomicznej, w oparciu o najnowocześniejsze technologie, będzie produkowała na cały świat podzespoły elektroniczne do samochodów elektrycznych. I będzie zatrudniała ok. 300 pracowników, płacąc spore podatki do kasy miasta. I już słyszymy o dalszej rozbudowie zakładu na przyległym terenie – dodał.
Fabryka powstała na terenie trzech działek, zakupionych przez CGS Technology sp. z o.o. - polski podmiot zależny Compal. Po pierwszej fazie realizacji tego przedsięwzięcia obiekt ma powierzchnię 7650 metrów kw., w tym 3000 metrów kw. będzie przeznaczone pod produkcję, 3100 metrów kw. na magazyn oraz 1550 metrów kw. na część biurową. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent.
Elektronika samochodowa dla całej Europy
Compal Electronics z Tajwanu to jeden z liderów sektora produkcji elektroniki na świecie. Założona w 1984 roku firma znana jest na całym świecie głównie z produkcji komponentów do notebooków, takich firm jak: Toshiba, HP czy Lenovo. Powstająca w Czeladzi fabryka skupi się natomiast na produkcji nowoczesnych podzespołów dla sektora elektroniki samochodowej.
W nowej fabryce firma będzie wytwarzać zaawansowane moduły elektroniczne – takie jak ADAS, ECU czy moduły komunikacyjne 5G – na potrzeby branży automotive w Europie. W drugiej fazie inwestycji planowana jest rozbudowa zakładu oraz wprowadzenie bardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych (SMT).
Praca dla ponad 200 osób i podatki dla miasta
Tajwańczycy planują zatrudnić na początek około 220 osób. Proces rekrutacji jeszcze się jednak nie rozpoczął. Miastu zależy, by pracę znalazło tu jak najwięcej czeladzian. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie natomiast 328 osób, w tym 269 pracowników produkcyjnych oraz 59 biurowych.
Zakład będzie spełniać najwyższe standardy branżowe, zgodnie z normami ISO9001:2015 oraz ITAF 16949. Nowa inwestycja ma zaspokoić rosnący europejski popyt na zaawansowane technologie motoryzacyjne. Być może wytwarzane komponenty trafią też na rynek światowy.
Nakłady inwestycyjne wyniosą łącznie ponad 200 mln zł. Koszt pierwszego etapu to około 60 mln zł. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na początek 2026 roku. Nowy zakład wybudowała firma Panattoni.