Do wybicia 7,5 tys. świń i ponad 180 tys. kur. Hodowle mają problemy
W tym artykule:
Potwierdzono 5. ognisko ASF w 2025 roku
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu piątego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń. Wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzone 12 lipca 2025 r. przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF (Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach), potwierdziły obecność wirusa.
Ognisko ASF o numerze 2025/5 zlokalizowano w miejscowości Samlino, gmina Golczewo, powiat kamieński, województwo zachodniopomorskie. W gospodarstwie, gdzie wykryto chorobę, utrzymywano 7455 świń. Obszar ten znajduje się w strefie objętej ograniczeniami, zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.
Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania w celu likwidacji ogniska i zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2020/687, wdrożono szereg procedur, w tym:
- Uśmiercenie i utylizację wszystkich świń w gospodarstwie.
- Dokładne oczyszczanie i dezynfekcję skażonych miejsc.
- Prowadzenie szczegółowego dochodzenia epidemiologicznego w celu ustalenia źródła zakażenia i potencjalnych dróg transmisji wirusa.
- Wyznaczenie obszarów objętych ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska – są to strefy zapowietrzona i zagrożona, gdzie obowiązują szczególne środki kontroli i nadzoru.
Nowe ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) wykryte w Polsce
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu trzech nowych ognisk rzekomego pomoru drobiu (Newcastle disease; ND) na terenie Polski. Potwierdzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach, są to ogniska numer 38, 39 i 40 w 2025 roku.
Ognisko ND nr 38/2025 zostało potwierdzone 11 lipca br. w komercyjnym gospodarstwie w miejscowości Bieżuń, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, województwo mazowieckie. Dotyczyło ono 2650 kur rzeźnych.
Również 11 lipca br., w miejscowości Stanisławowo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, województwo mazowieckie, stwierdzono ognisko ND nr 39/2025. W tym komercyjnym gospodarstwie utrzymywano 42 100 kur niosek w odchowie.
Najnowsze, ognisko ND nr 40/2025, wykryto 14 lipca br. w miejscowości Sławęcin, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, województwo mazowieckie. Było to komercyjne gospodarstwo z 137 482 kurami hodowlanymi w odchowie.
W związku z wykryciem choroby, wdrożono wszystkie niezbędne procedury administracyjne, zgodne z rozporządzeniami 2016/429 oraz 2020/687, mające na celu likwidację ognisk. Działania te obejmują:
- Uśmiercenie wszystkich ptaków w zarażonych gospodarstwach i ich utylizację w specjalistycznym zakładzie.
- Dokładne oczyszczanie i dezynfekcję skażonych obszarów.
- Ustanowienie obszarów objętych ograniczeniami o promieniu co najmniej 3 i 10 km wokół ognisk ND, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Od początku 2025 roku w Polsce odnotowano łącznie 40 ognisk ND w gospodarstwach komercyjnych, w których utrzymywano ponad 3,9 miliona sztuk drobiu. Dodatkowo, w tym samym okresie, w gospodarstwach niekomercyjnych (chów przyzagrodowy) wyznaczono 29 ognisk, obejmujących łącznie 1096 sztuk drobiu.
Jakby tego było mało, 14 lipca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu w Polsce 4 w 2025 r. ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3).