Dobczyce: Atrakcje oferuje średniowieczne miasteczko
W tym artykule:
Dobczyce – weekendowa perełka rzut beretem od Krakowa
Niecałe 30 km na południe od Krakowa, nad malowniczym jeziorem, leżą Dobczyce, niegdysiejsza siedziba królów Polski. To świetne miejsce na wycieczkę dla miłośników zabytków i pięknych widoków.
Nad Jeziorem Dobczyckim wyrasta wzgórze z ruinami średniowiecznego zamku, w którym sam Jan Długosz pisał niegdyś swoje słynne „Korniki” i gdzie wychowywał się królewicz Kazimierz, syn Kazimierza Jagiellończyka, późniejszy święty Kościoła katolickiego. Z zapory na Rabie rozciągają się przepiękne widoki na Beskidy, a przez dobczycką starówkę prowadzi ciekawa trasa turystyczna, wiodąca m.in. do skansenu zabytkowych wiejskich budowli.
Do Dobczyc można się dostać w godzinę ze stolicy Małopolski, nawet bez własnego samochodu. Czy warto? Oczywiście – przekonaj się, jakie atrakcje turystyczne najbardziej warto odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki do Dobczyc.
Dobczyce na mapie. To niewielkie miasteczko w powiecie myślenickim, w gminie Dobczyce.
Atrakcje Dobczyc – co zobaczyć w czasie wycieczki?
- Średniowieczny układ centrum miasta. W Dobczycach zachowała się średniowieczna szachownica ulic, pozostałości murów obronnych i nastrojowy rynek z figurą św. Floriana. Po najciekawszych zakamarkach miasta prowadzi ścieżka turystyczna „Śladami historii”, wspinająca się aż na Wzgórze Starego Miasta z doskonałym punktem widokowym na Dobczyce, zamek i jezioro.
- Kościół pw. Jana Chrzciciela. Zabytkowa świątynia, wzniesiona w latach 1828-1834, murowana, w stylu klasycystycznym. W środku można obejrzeć 5 ołtarzy i rzeźbę Piety, przy kościele stoi też oryginalna trójarkadowa dzwonnica z 3 dzwonami.
Zamek królewski w Dobczycach. To największa atrakcja miasta. Warownia z XIV w. stoi nad Jeziorem Dobczyckim, a oryginalnie nad urwiskiem ponad korytem Raby. To dawny zamek królewski – przebywali tu władcy Polski, a synowie Kazimierza Jagiellończyka odbierali tu nauki pod okiem Jana Długosza. Szczyt świetności zamek w Dobczycach osiągnął w XVI w., kiedy przebudowano go na wygodną renesansową rezydencję.
Bessa zaczęła się na początku XVIII w., gdy rezydencja została wstępnie zniszczona przez Szwedów, a potem dobita pożarem z 1735 r. Przez kolejne wieki ruiny zamku służyły za kamieniołom budulca dla mieszkańców Dobczyc (kamienie z murów posłużyły np. do budowy kościoła pw. Jana Chrzciciela) i okolic (część wałów Krakowa też zbudowano z kamieni z zamku dobczyckiego). W latach 60. XX w. zaczęto odbudowę zamku, która trwa do dziś (do jesieni 2025 mają zostać wymienione dachy, a mury podwyższone miejscami nawet o 4 metry. Spokojnie – mimo trwającej budowy zamek można zwiedzać).
W środku zamku działa muzeum regionalne PTTK z wystawami historycznymi. Warto zwiedzić ładną zamkową kaplicę, loch z salą tortur, salę Pamięci Narodowej, a także wejść na punkt widokowy na baszcie – rozciąga się z niego zapierająca dech w piersi panorama Pogórza i Beskidów Wyspowego i Makowskiego.
- Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego. To kolejna część regionalnego muzeum PTTK. Można tu oglądać autentyczne wnętrza dawnych drewnianych budowli wiejskich. Na gości czeka karczma z muzeum przedmiotów codziennego użytku, kurnik, spichlerz, wozownia, a nawet dom pogrzebowy.
- Jezioro Dobczyckie. Sztuczny zbiornik na Rawie powstał w 1986 r. po wzniesieniu zapory długiej na 617 m. Dzięki powstaniu Jeziora minęło zagrożenie powodziowe w regionie, z niego też Kraków czerpie wodę pitną. Niestety, ponieważ Jezioro Dobczyckie stanowi źródło pitnej wody, nie można się w nim kąpać ani pływać po nim łódkami czy kajakami. Można jednak spacerować po koronie zapory, z której rozciągają się piękne widoki. Od niedawna wygodna kładka widokowa łączy koronę ze wzgórzem zamkowym – świetna trasa na spacer.
- Szlaki piesze i rowerowe prowadzą wśród lasów, kapliczek, ciekawych formacji skalnych i zaskakujących zakątków (kurhany!) Dobczyc i całej gminy. Kto lubi spędzać czas aktywnie, nie będzie się w Dobczycach nudził.
Ile kosztują noclegi w Dobczycach?
Dobczyce i okolice oferują całą gamę noclegów różnego rodzaju, więc każdy znajdzie coś pod swój gust i na swoją kieszeń. W weekendy bywa tu dość ciasno, więc warto zaplanować pobyt w tygodniu w czasie urlopu. Głównym obiektem noclegowym jest duży Hotel Kasztelan. Listę noclegów możesz znaleźć np. na oficjalnej stronie gminy Dobczyce.
Najtańsze noclegi w miasteczku na długi weekend sierpniowy (15-17 sierpnia 2025) w standardzie 3 gwiazdek kosztują obecnie ok. 700 zł za dwie noce w pokoju 2-osobowym. Wystarczy jednak zarezerwować pobyt wcześniej, później lub na początku tygodnia, by ceny spadły do ok. 450 zł za dwie noce.
Jedzenie także nie jest problemem. W Dobczycach jest wiele lokali gastronomicznych. Listę restauracji z adresami znajdziesz na stronie gminy.
Jak dojechać do Dobczyc?
Dobczyce leżą niecałe 30 km na południe od Krakowa. Można się tam łatwo dostać ze stolicy Małopolski samochodem lub komunikacją podmiejską.
Dojazd samochodem
Trasa ma ok. 28 km długości, jej przejechanie zajmuje niecałe 50 minut.
Dojazd pociągiem i autobusem
Z Krakowa możesz też dojechać do Dobczyc bez samochodu. Najpierw przejedź pociągiem ze stacji Kraków Płaszów na stację Wieliczka. Tam przesiądź się w autobus linii 9, który zabierze cię na przystanek Dobczyce Podgórska. Cała podróż zajmie niecałą godzinę. Można też dojechać busem bezpośrednio – odjeżdżają z dworca MDA przy Bosackiej w Krakowie.