Dodatkowe pieniądze dla policjantów i pracowników Policji. Oto stawki i termin wypłaty
„W związku ze zbliżającymi się obchodami 35-lecia powołania Policji w obecnej formie organizacyjnej, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyznanie dodatkowych nagród finansowych dla funkcjonariuszy i pracowników Policji”. W ten sposób zwrócili się do Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia m.in. przewodniczący organizacji międzyzakładowych NSZZ „Solidarność” funkcjonariuszy i pracowników Policji regionów śląsko-dąbrowskiego oraz Podbeskidzia. To było 21 maja.
Nagrody dla zasłużonych w Policji
- W odpowiedzi na wspólne wystąpienia przedstawicieli różnych organizacji związkowych, Komendant Główny Policji podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na nagrody finansowe dla szczególnie wyróżniających się funkcjonariuszy i pracowników Policji - informują przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Policja Solidarność.
Ci z Solidarności dodają, że środki zostały naliczone w oparciu o stan etatowy na dzień 1 czerwca 2025 roku, a średnie kwoty nagród wynoszą 2 000 złotych dla policjantów i 1 500 zł dla pracowników Policji. Wypłata nagród nastąpi w jednolitym terminie, tzn. 15 lipca 2025 roku.
Pieniądze być dla wszystkich w Policji?
Funkcjonariusze są zadowoleni z dodatkowego przelewu, który wkrótce otrzymają. Część zrzeszonych funkcjonariuszy ma natomiast obawy. Reprezentanci obu wyżej wymienionych związków zawodowych wystosowali do Komendanta Głównego Policji oraz do Dyrektor Biura Finansów KGP Magdaleny Świderskiej kolejne pismo. „Z dużym niepokojem przyjmujemy zapowiedź, że nagrody mają zostać rozdysponowane wyłącznie dla szczególnie wyróżniających się funkcjonariuszy i pracowników Policji. W naszej ocenie, 35-lecie powstania Policji to szczególna okazja do uhonorowania wszystkich członków środowiska policyjnego, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy charakteru wykonywanych zadań. Formacja ta funkcjonuje jako całość, dzięki pracy zarówno funkcjonariuszy, jak i pracowników cywilnych. Ograniczenie nagród do wybranej grupy osób może zostać odebrane jako przejaw nierównego traktowania oraz zdewaluować doniosłość tej rocznicy” - wskazują przewodniczący obu organizacji w piśmie adresowanym do KGP.
Wyróżnienie dla policjanta i pracownika Policji
Związkowcy przypominają przy okazji, że zgodnie z Ustawą o Policji, policjanta, który wzorowo wykonuje swoje zadania, można wyróżnić inaczej, przykładowo pochwałą, odznaką resortową, dodatkowym urlopem bądź przedterminowym mianowaniem.
- Istnieją również nagrody motywacyjne pieniężne i rzeczowe oraz zapomogi na wypadek zdarzeń losowych - dalej wymieniają autorzy pisma. Według nich, przepisy pozwalają na to, aby nagrodzić wszystkich policjantów i pracowników Policji z okazji jubileuszu 35-lecia. - Jednocześnie może pan, w naszej ocenie, zarekomendować komendantom wojewódzkim i miejskim, dyrektorom biur oraz innym kierownikom jednostek organizacyjnych, żeby te pieniądze na jubileusz Policji zostały podzielone jak najbardziej sprawiedliwie i powszechnie.
Związek Policja Solidarność proponuje komendantowi, żeby zachęcił do przyjęcia powszechnego, zarazem równego podziału nagród, proporcjonalnego albo kwotowego tak, aby nikt nie poczuł się skrzywdzony. Podkreślają od razu: - Choć różnicowanie wysokości nagród jest dopuszczalne, to skrajna selektywność, np. ograniczanie przyznania nagrody tylko części zatrudnionych, może negatywnie wpłynąć na morale i poczucie jedności środowiska.
Proponują więc równomiernie podzielić ten budżet na wszystkich w Policji i objąć tymi nagrodami jak największy odsetek zatrudnionych.
Jeszcze nie wiadomo, jak do pisma ustosunkuje się KGP, natomiast wiadomo, że nie wszystkim szeregowym mundurowym i pracownikom policyjnych biur podoba się podejście związków. - Jeśli są policjanci, którzy częściej są nieobecni, niż obecni, bo kombinują ze zwolnieniami lekarskimi, albo tacy, którzy nie dość, że niczym się nie wykazali, to jeszcze popełniają błędy, to oni też mają dostać nagrody? Za to, że albo unikają służby, albo innym dokładają roboty? - słychać komentarze.