Dolnośląska policja wodna szuka chętnych do pracy. Ile można zarobić?
Dolnośląska policja wodna powołana została do pilnowania porządku na wodach śródlądowych województwa.
Czym dokładnie zajmują się policyjni „wodniacy”?
- Policja wodna patroluje akweny, pilnując, aby nie dochodziło do łamania prawa na wodzie. Dba także o bezpieczeństwo i czystość środowiska. Większość służby spędzają na wodzie, niezależnie od warunków pogodowych - wyjaśnia asp. Paweł Noga z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Policjanci wodni kontrolują jachty, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne, prowadzą akcje ratownicze i poszukiwawcze, ścigają i zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń, kontrolują organizatorów imprez na wodą i wystawiają mandaty karne - najczęściej za zaśmiecanie środowiska.
Ile można zarobić w policji wodnej?
Kursant (I grupa zaszeregowania) w stopniu posterunkowego przed ukończeniem 26. roku życia podczas pobytu na kursie podstawowym, gdzie ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie - od 5738,01 do 6366,72 netto (osoby po ukończeniu 26 roku życia - od 5 311,00 do 5 856,72 netto).
Policjant (II grupa zaszeregowania) przed ukończeniem 26. roku życia w stopniu starszego posterunkowego zarabia od 6 161,88 do 7 245,60 netto, a po ukończeniu 26. roku życia - od 5 678,88 do 6 620,60 netto.
Do tego trzeba doliczyć:
- nagrodę roczną (tzw. trzynastkę),
- ekwiwalent w wysokości około 1900-2400 zł rocznie z przeznaczeniem na uzupełnienie elementów umundurowania,
- coroczną dopłatę do wypoczynku - około 480 złotych na członka rodziny,
- jednorazowy dodatek na zagospodarowanie (w wysokości średniej pensji) - w chwili przejścia ze służby przygotowawczej do służby stałej, czyli po 3 latach pracy.
Jakie warunki trzeba spełniać?
Podstawowe warunki wymagane przy aplikację do policji:
- polskie obywatelstwo;
- niekaralność (za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe),
- korzystanie z pełni praw publicznych;
- co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
- fizyczne i psychiczne predyspozycje do służby w formacjach uzbrojonych,
- uregulowany stosunek do służby wojskowej (w przypadku osób podlegających kwalifikacji wojskowej);
- nieposzlakowana opinia.
Gdzie się zgłosić?
Jeśli chcesz podjąć pracę w policji wodnej, zgłoś się do Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (ul. Połbina 1) albo do dowolnej komendy policji w pobliżu miejsca zamieszkania. Na spotkanie możesz umówić się mailowo: dobor@wr.policja.gov.pl.
Szczegółowe informacje uzyskasz telefonicznie, dzwoniąc pod numery: 47 87 134 53, 47 87 134 47, 47 87 147 28 lub 47 87 135 08.