Duże zmiany w placówkach oświaty w Częstochowie. Niektóre z nich zostaną zlikwidowane, inne przeniesione - sprawdź!
Gdzie najwięcej szkół i przedszkoli do likwidacji?
- Na 28 kwietnia 2025 r. Kuratorium Oświaty w Katowicach wydało sześć pozytywnych opinii w sprawie zamiaru likwidacji przedszkoli i dziewięć pozytywnych opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkół w województwie śląskim. Najwięcej pozytywnych opinii wydano w mieście Częstochowa - informuje Aleksandra Dyla Śląski Kurator Oświaty.
Ponadto do wspomnianego dnia do kuratorium wpłynęło dwadzieścia siedem wniosków o wydanie opinii w sprawie przekształceń. Większość odpowiedzi danych przez instytucję było pozytywnych (dwadzieścia pięć). Tylko dwie były negatywne.
Dane wskazują m.in. że liczba przedszkolaków w roku szkolnym 2024/2025 w województwie śląskim wynosi 148625, natomiast do szkół podstawowych uczęszcza 370401 uczniów. Śląska kurator wskazuje, że zjawisko niżu demograficznego obserwuje się w całej Polsce. Czy system edukacji jest na to przygotowany? Obecnie mają być prowadzone prace legislacyjne w Ministerstwie Edukacji Narodowej, które zmienią m.in. prawo oświatowe oraz niektóre, inne ustawy.
- Projekt ten ma na celu wprowadzenie do porządku prawnego regulacji pozwalających przede wszystkim na dostosowanie sieci szkół do postępującego niżu demograficznego, chroniąc przy tym – tam, gdzie jest to możliwe – usytuowane blisko domu rodzinnego, bezpieczne miejsca edukacji dzieci (szkoła, przedszkole). Miejsc, które wykorzystywane głównie po zakończeniu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, mogą służyć do zaspakajania innych potrzeb lokalnej społeczności - mówi o proponowanych zmianach Aleksandra Dyla.
Które placówki w Częstochowie będą zlikwidowane?
Rzecznik prasowy częstochowskiego ratusza zaznacza, że zmiany, które planuje przeprowadzić miasto "w żaden sposób nie ograniczają możliwości edukacyjnych dzieci i młodzieży, ani nie utrudniają dostępu do szkół czy przedszkoli".
- Służą wyłącznie temu, aby sieć szkół odpowiadała stanowi faktycznemu i potrzebom, a także efektywności organizacyjnej i racjonalizacji wydatków związanych z obsługą administracyjną - mówi Wojciech Tutaj.
Ten kierunek ma być niezbędny z powodu stale zwiększających się kwot jakie miasto dokłada do edukacji. Rzecznik wskazuje, że na poziomie centralnym jest duże niedoszacowanie, co do potrzeb samorządów w tej kwestii.
Jakie są jednak konkretne plany, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Kuratorium Oświaty?
Rzecznik prasowy UM Częstochowa wymienia:
- Zmiany w strukturze Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego, które mieszczą się obecnie w jednej lokalizacji - przy ul. Targowej 29, tj.: a) formalna likwidacja jednostek oświatowych, do których od dłuższego czasu nie było chętnych do rekrutacji: XI Liceum Ogólnokształcącego, Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 oraz Szkoły Policealnej nr 5 wchodzących w skład Zespołu Szkół „Andersa”, a także XIV Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład ZSME „Pułaskiego”; b) formalna likwidacja nie działającej już w praktyce od roku szkolnego 2015/16 Młodzieżowej Świetlicy Dworcowej na dworcu PKP (zakończenie umowy najmu pomieszczenia z uwagi na brak zainteresowania ze strony uczniów);
- Połączenie SP 13 (ul. Wręczycka 111/115) i MP 18 (ul. Kruszwicka 2/4) w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 – z utrzymaniem w roku szkolnym 2025/2026 funkcjonowania placówek w obecnych lokalizacjach.
- Połączenie SP 32 (ul. Przerwy-Tetmajera 40) i MP 33 (ul. Przerwy-Tetmajera 8) w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 – z utrzymaniem w roku szkolnym 2025/2026 funkcjonowania placówek w obecnych lokalizacjach.