Dwoje nastolatków jechało na jednej hulajnodze elektrycznej. Trafili do szpitala, gdy pojazd się przewrócił
To kolejne zdarzenie, gdy mimo obowiązującego zakazu dwie osoby jechały na jednej hulajnodze elektrycznej.
O wypadku policja otrzymała zgłoszenie zgłoszenie o godz. 19. ul. Pietkiewicza kierująca hulajnogą 16-latka przewożąc na niej swojego rówieśnika, jadąc ścieżką rowerową straciła panowanie i przewróciła się - poinformowała policja.
Oboje nastolatków zostało zabranych do szpitala.
Przepisy obowiązujące na hulajnodze elektrycznej
- Aby jeździć hulajnogą elektryczną należy mieć ukończone 10 lat i posiadać kartę rowerową.
- Na hulajnodze elektrycznej należy poruszać się ścieżką dla rowerów z prędkością maksymalną do 20 kilometrów na godzinę, a jeżeli takiej nie ma i jedziemy chodnikiem, nasza prędkość ma być zbliżona do prędkości poruszania się osób pieszych. Pamiętajmy, że to piesi w takich przypadkach zawsze mają pierwszeństwo. Za brawurę i lekkomyślność dzieci odpowiedzą rodzice. To na nich spoczywa odpowiedzialność za zachowanie małoletnich.
Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?
Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?
Jadąc na hulajnodze elektrycznej nie należy ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Czy trzeba mieć kask na hulajnodze?
Choć przepisy nie wymagają noszenia kasków, to jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i innych użytkowników drogi. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.