Dyrektor poszukiwany. Kto pokieruje Muzeum Narodowym w Lublinie?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego szuka dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie (muzeum na zamku). Ogłoszenie o konkursie na tę posadę resort opublikował na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej. Jakie wymagania stawia przed kandydatami? Muszą mieć np.
- minimum 5-letni staż pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, bądź podmiotach działających w obszarze kultury lub w charakterze nauczyciela akademickiego, pracownika naukowego w jednej z dziedzin związanych z działalnością statutową Muzeum Narodowego w Lublinie;
- minimum 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych działających w obszarze kultury.
Ponadto, pod uwagę brane będą także m.in. minimum 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem liczącym co najmniej 50 osób i doświadczenie i znajomość specyfiki pracy w muzeach publicznych. Chętni mogą składać dokumenty do 8 sierpnia, postępowanie konkursowe potrwa natomiast do 5 września.
Od 2015 r. Muzeum Narodowym w Lublinie kieruje dr hab. Katarzyna Mieczkowska. I chce robić to dalej.
- Złożyłam już do MKiDN stosowną aplikację – przekazała „Kurierowi”.
Co zalicza do swoich największych osiągnieć w ciągu kończącej się w październiku 2025 r. pięcioletniej kadencji?
- Przede wszystkim modernizację budynku Zamku. To kwestia trochę zapomniana, ale jesteśmy dopiero trzy lata po gigantycznym remoncie nie tylko naszej siedziby głównej, ale także naszego oddziału w Kraśniku czy naszych innych filii - Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. Renowację przeszedł także Dworek Wincentego Pola – wylicza Mieczkowska.
Wśród innych sukcesów prowadzonej przez siebie instytucji wymienia zorganizowanie w 2022 r. pierwszej w Polsce ekspozycji poświęconą życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych artystek polskiego pochodzenia – Tamary Łempickiej. Obejrzało ją 86 tys. osób.
Od czerwca 2023 r. w muzeum na zamku dostępna dla zwiedzających jest stała wystawa „Tamara Łempicka – ponad podziałami”. Prezentowana tam kolekcja składa się z 14 płócien oraz siedmiu prac na papierze.
- Frekwencja w naszym muzeum wynosiła kiedyś nieco ponad 200 tys. osób rocznie, teraz m.in. dzięki Łempickiej pół miliona. To jest miernik pracy naszego zespołu – wskazuje Mieczkowska.
Do 5 października 2025 r. w lubelskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę „Co babie do pędzla?!”. Przedstawia ona 521 dzieła 133 polskich artystek tworzących w latach 1850-1950.
Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Lublinie jest też Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Jego siedziba mieści się w położonym na pl. Litewskim pałacu Lubomirskich, w którym do 2020 r. funkcjonował Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Do końca 2026 r. ma potrwać przebudowa tego zabytkowego obiektu na potrzeby MZWDR. Inwestycja pochłonie prawie 190 mln zł.
Muzeum Narodowe w Lublinie jest jednym z największych muzeów we wschodniej Polsce. Od 1957 r. jego siedzibą jest Zamek w Lublinie. W latach 1957-2020 funkcjonowało jako Muzeum Lubelskie. Pięć lat temu zostało przemianowane na Muzeum Narodowe w Lublinie.