Eksperci ostrzegają. Co czwarty Polak doświadcza wysokiego stresu w pracy
Ponad 75 proc. pracowników w Polsce przynajmniej raz w tygodniu znajduje się w sytuacji stresowej w pracy, a co czwarty odczuwa stres na poziomie wysokim lub bardzo wysokim – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. To zjawisko dotyczy w szczególności kobiet oraz osób powyżej 55. roku życia. Jak alarmują eksperci, chroniczny stres wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne, ale generuje też poważne koszty dla gospodarki.
Według raportu, największą grupę pracowników odczuwających codzienny stres stanowią osoby starsze, a w Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują wysoki poziom obciążenia psychicznego. Badania wskazują, że 12 proc. kobiet w naszym kraju doświadcza częstego stresu w pracy, wobec 7 proc. mężczyzn. Najmniej narażeni są młodzi pracownicy (5 proc.).
Sebastian Zboiński, wiceprezes Instytutu Psychologii Stresu, podkreśla skalę problemu:
Stres jest naturalną reakcją organizmu, mobilizującą do działania, jednak jego nadmiar (tzw. dystres) może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, od problemów ze snem, przez zaburzenia lękowe, aż po depresję i choroby układu krążenia. Raport Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) wskazuje, że schorzenia wywołane psychospołecznymi czynnikami w pracy, takie jak choroba niedokrwienna serca czy udar, kosztują kraje UE 14 mld euro rocznie, a na depresję spowodowaną stresem wydaje się ponad 100 mld euro.
W Polsce rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. W 2024 roku wystawiono ich 1,6 mln, co stanowi 7,2 proc. wszystkich zwolnień.
Eksperci podkreślają, że stres w umiarkowanej dawce może być motywujący (tzw. eustres), ale w nadmiarze staje się destrukcyjny.
Zarówno eksperci, jak i organizacje pracownicze apelują, by firmy inwestowały w programy wsparcia psychicznego.
Przewlekły stres w miejscu pracy to nie tylko problem zdrowotny, ale i ekonomiczny. Koszty absencji, spadek wydajności oraz wydatki na leczenie i świadczenia socjalne obciążają system i pracodawców. W Unii Europejskiej rocznie nawet 10 tys. osób umiera na choroby układu krążenia związane ze stresem zawodowym.