Festiwal Życia 2025 w Kokotku. Tysiące kilometrów dla wiary. Australijczycy tworzą nową tradycję
W tym artykule:
Długa podróż dla głębszej wiary: z Perth do Kokotka
Historia Australijczyków na Festiwalu Życia zaczęła się od Adriany, Polki mieszkającej w Perth w południowo-zachodniej Australii. W 2023 roku, oglądając kanał Tomasza Samołyka, jednego z najpopularniejszych katolickich youtuberów w Polsce, usłyszała o Festiwalu Życia. Po obejrzeniu relacji wiedziała, że musi tam być.
Po raz pierwszy przyleciała na festiwal tylko na finałowy weekend – po 40 godzinach lotu, z dwójką małych dzieci. Niedługo później dołączył do nich jej mąż, Szymon. "Serce się radowało, widząc tylu młodych ludzi, codzienne Eucharystie, adorację, spowiedź, zabawę…" – wspomina Adriana swoje pierwsze doświadczenie.
"Pokazujemy naszym dzieciom żywą wiarę"
Dla Adriany i Szymona to nie tylko rekolekcje, ale przede wszystkim sposób na wzmocnienie wiary i przekazanie jej dzieciom. "Przyciąga nas tu młodzież, która na serio wierzy i dąży do bliskości z Bogiem" – przyznaje Szymon. "To pomaga nam w pogłębianiu naszej wiary, a przede wszystkim pokazujemy naszym dzieciom, że można się dobrze bawić i modlić. One też czekają na to cały rok" – dodaje Adriana, podkreślając, jak ważne są te wakacyjne przeżycia, które rezonują w nich przez cały rok.
Zainspirowani pierwszym pobytem, postanowili wracać, i to nie sami. Na przyjazd z Australii do Kokotka namówili jeszcze jedną rodzinę. Dziś, już drugi raz, są na Festiwalu Życia w większej ekipie. "Zobaczyliśmy zdjęcia i usłyszeliśmy opowieści z Festiwalu Życia i zdecydowaliśmy, że chcemy sami to przeżyć. Rok temu byliśmy zachwyceni tym, co dzieje się w Kokotku, i tym, że możemy pokazać naszym dzieciom żywą wiarę" – opowiada Gabriela, która przyjechała z mężem Mariuszem i trójką dzieci.
Czy obecność Australijczyków to nowa tradycja Festiwalu Życia?
"Mamy swoją wspólnotę w Perth i trzymamy się jej na co dzień, żeby przekazywać dzieciom chrześcijańskie wartości. A Festiwal Życia jest kwintesencją całorocznej formacji" – podsumowuje Mariusz. Rodziny z Australii mają nadzieję, że będą wracać do Kokotka co rok, a także namówią kolejnych znajomych. Ich determinacja i entuzjazm sugerują, że Festiwal Życia rzeczywiście może zyskać nową, transkontynentalną tradycję.
Co jeszcze czeka na festiwalowiczów?
Środa na festiwalu obfitowała w poruszające świadectwa, jak to anMari – chrześcijańsko-alternatywnej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej. Ważnym punktem była Msza Święta z homilią biskupa Artura Ważnego z diecezji sosnowieckiej, który przypomniał, że "w życiu nie da się bez walki". Wieczór zakończył koncert zespołu Strefy Chwały.
W czwartek festiwalowicze zmierzą się z ekstremalnym Biegiem Festiwalowicza, pokonującym staw, błotniste rowy i liczne przeszkody terenowe. W piątek Festiwal Życia zacznie już odczuwać nastrój finałowego weekendu, a wieczorem odbędzie się wyczekiwany muzyczny wieczór uwielbienia z Marcinem Zielińskim i zespołem 3 Dni 3 Noce. Sobota to konferencja Sylwii i Piotra Jeleniów (Iskry z Nieba, Jeleniejaja), Msza św. z o. Tomaszem Nowakiem (LEDNICA2000), a wieczorem koncerty Dżemu i Skytech'a. Festiwal zakończy się w niedzielę uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Witosława Sztyka. Wszystkie Msze święte na festiwalu są wydarzeniami otwartymi dla każdego.