Historia i dźwięki Piastów. "Uczta Chrobrego” na Ostrowie Tumskim
Już dziś Poznań przeniesie się w czasy początków polskiej państwowości. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia pt. "Uczta Chrobrego”, które odbędzie się w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. Wydarzenie przygotowała Brama Poznania wspólnie z klastrem turystycznym "Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Pretekstem do historycznej celebracji jest okrągła, tysiącletnia rocznica koronacji pierwszych królów Polski.
Dla miłośników historii, rodziców z dziećmi, turystów i mieszkańców – przygotowano całą gamę atrakcji, które przeniosą nas w realia średniowiecznej Polski. Od godziny 12:00 teren Ostrowa Tumskiego ożyje dźwiękami, zapachami i smakami z epoki Bolesława Chrobrego.
Już od południa uczestnicy wydarzenia poznają znaczenie insygniów władzy królewskiej, które pojawiły się podczas koronacji. Dzieci spróbują zbudować własne korony i berła z klocków LEGO, a w przestrzeni Bramy Poznania zagości Zaułek Rzemiosła. Na stanowiskach rękodzielników będzie można spróbować swoich sił w kowalstwie, garncarstwie i metaloplastyce. Michał Szymański z "Pracowni Alchemika” opowie o dawnych smakach – odtworzonych na podstawie znalezisk archeologicznych – które rozbudzą wyobraźnię kulinarną.
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu będzie biesiadny stół na moście biskupa Jordana, przygotowany przez Fundację Artystyczną Puenta. Już od 12:30 będzie można skosztować potraw inspirowanych kuchnią Piastów. Restauracja Hyćka zaprosi gości na "piastowski kapuśniak” – danie przygotowane według średniowiecznych inspiracji.
Uczestnicy uczty posłuchają także fascynujących rozmów z gośćmi specjalnymi. Historyczka dr Agnieszka Stempin przybliży wystawę "Bolesław Chrobry – z Poznania po władzę i koronę”, prof. Tomasz Jurek opowie o zagadkach związanych z miejscem koronacji Bolesława, a archeolodzy Ewa i Paweł Pawlakowie zdradzą tajemnice najstarszego mostu Poznania. W trakcie spotkania będzie można również dowiedzieć się, co naprawdę jadali Piastowie i jakie zapachy unosiły się nad ich stołami.
Równolegle w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa od godz. 13:00 będzie można poznać zioła i chwasty, które wykorzystywano w dawnych recepturach kuchennych. Z kolei o godz. 15:00 ruszy spacer historyczny po Ostrowie Tumskim, podczas którego uczestnicy poznają kulisy piastowskich uczt i kulinarnej codzienności średniowiecznego grodu.
Na godz. 16:00 zaplanowano zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania – to wyjątkowa okazja, by poznać dzieje seniorów dynastii piastowskiej i początków władzy w Polsce. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na to wydarzenie obowiązywały wcześniejsze zapisy.
Finałem "Uczty Chrobrego” będzie niezwykły koncert dzwonów – "Chrobryseja” w amfiteatrze Bramy Poznania, który rozpocznie się o 16:30. Dźwięki wydobywające się z głośników – zsynchronizowane z biciem katedralnych dzwonów – stworzą muzyczną przestrzeń, w której splatać się będą przeszłość i współczesność. Kulminacją koncertu będzie wspólne wykonanie utworu na… małych dzwoneczkach. W programie znajdą się kompozycje poznańskich twórców oraz unikalne dzieło "Mortuos Plango, Vivos Voco” Jonathana Harveya, oparte na brzmieniu dzwonów z katedry w Winchester.
Wydarzeniu towarzyszyć będą także stoiska edukacyjne Muzeum Regionalnego z Rogoźna oraz przedstawicieli kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego.
"Uczta Chrobrego” to nie tylko spotkanie z historią, ale żywa lekcja przeszłości – smaczna, barwna i poruszająca wszystkie zmysły. Jeśli ktoś chce poczuć, jak smakowało i brzmiało życie za czasów pierwszych królów Polski – nie może tego przegapić.