Jedziesz na wakacje własnym autem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Sprawdzenie samochodu przed dłuższą wyprawą powinno wejść nam w nawyk. Krótka wizyta u diagnosty lub mechanika może uratować nasz urlop, a nawet życie.
Przed dalszą trasą warto skorzystać z usług stacji kontroli pojazdów. Diagnostycy sprawdzą stan hamulców, zawieszenia, ogumienia, świateł oraz układ wydechowy – wszystko to, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Wizyta na stacji diagnostycznej to niewielki koszt w porównaniu do ryzyka awarii w trakcie jazdy.
Policjanci regularnie prowadzą kontrole drogowe i ostrzegają: zły stan techniczny auta może zakończyć podróż, zanim się na dobre zacznie.
- Najczęstsze przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego? Zużyte opony, czyli zbyt płytki bieżnik (poniżej 1,6 mm) lub widoczne uszkodzenia to poważne zagrożenie, brak działających świateł mijania, kierunkowskazów lub światła stop, wycieki płynów eksploatacyjnych – wymienia Monika Kosiec, oficer prasowa koszalińskiej komendy.
- Do tego uszkodzone szyby lub lusterka, warto wiedzieć, ze pęknięcia na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy to powód do zatrzymania dowodu.
Na liście są jeszcze problemy z hamulcami, zbyt długi czas hamowania lub nierówne działanie układu hamulcowego czy nielegalne modyfikacje układu wydechowego, zawieszenia czy oświetlenia.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to problem mniejszy niż wypadek na trasie. Wprawdzie to ludzka brawura, nieodpowiedzialność, złe decyzje i, w co trudno uwierzyć, uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu, powodują najwięcej nieszczęść na drodze, ale stan techniczny auta też jest przyczyną wielu groźnych zdarzeń.
Według policyjnych statystyk wypadków, których główną przyczyną były usterki techniczne, jest niewiele, ale błąd kierowcy plus nie do końca sprawne auto to często "przepis" na tragedię.
- Złe ogumienie, albo za niskie ciśnienie w oponach mogą się zemścić przy gwałtownym hamowaniu, albo na gorącej czy mokrej nawierzchni — podaje jako przykład Monika Kosiec.
- Niesprawne oświetlenie nocą może być przyczyną zderzenia czołowego podczas manewru wyprzedzania. Może też sprawić, że nie zauważymy zwierzyny wybiegającej z lasu, albo pieszego — wymienia.
O co warto zadbać przed wyjazdem?
- Sprawdź światła – włącz kolejno wszystkie i upewnij się, że działają poprawnie.
- Skontroluj poziomy płynów – olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy i do spryskiwaczy.
- Sprawdź ciśnienie w oponach i ich stan techniczny – także w kole zapasowym.
- Zabierz apteczkę, trójkąt i gaśnicę – brak któregoś z tych elementów to mandat.
- Nie przeciążaj auta – zbyt duża masa może pogorszyć sterowność i wydłużyć drogę hamowania.
- Zapewnij sobie widoczność – czyste szyby i sprawne wycieraczki to podstawa.
- Sprawdź dokumenty – dowód rejestracyjny, ważne ubezpieczenie OC i prawo jazdy powinny być pod ręką.