Jest Rada Kobiet, czas na Radę Mężczyzn. W Gdyni ruszyły konsultacje społeczne
Męskość w kryzysie? W Gdyni powstać może specjalna rada
Rada powstać może na jesień, kiedy domknięte zostaną wszystkie wysłuchania i kwestia ankiety. Później miasto ruszy z procesem uruchomienia - czyli przygotowaniem regulaminu, a potem naboru osób. Konsultacje potrzebne są do tego, aby jasno określić z jakimi wyzwaniami spotykają się mężczyźni w Gdyni.
Przypomnijmy, że w marcu w Gdyni powołano radę ds. kobiet, w jej skład wchodzi 20 osób reprezentujących różne środowiska. Teraz samorząd przymierza się do tego, aby powołać organ tożsamy, zajmujący się sprawami mężczyzn.
- Gdyńska Rada Kobiet szczęśliwie funkcjonuje od marca bieżącego roku - mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni oraz pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. równego traktowania. - Jesteśmy w bardzo dobrym momencie, bo w zeszłym tygodniu wystartowały trzy grupy eksperckie - te działania nabierają tempa. To moment, w którym zadecydowaliśmy, że na wniosek mieszkańców, chcemy przyjrzeć się potrzebie uruchomienia Gdyńskiej Rady ds. Mężczyzn. Wystartowały konsultacje, można wziąć udział w ankiecie, która znajduje się na stronie miasta. Zajmuje ona ok. 15 minut i dotyczy spraw mężczyzn, czyli obszarów, które są dla nich ważne i nad którymi można by się pochylić. Ankieta dotyka przede wszystkim tych obszarów, które zdaniem mężczyzn są niewidoczne dzisiaj w polityce miasta. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie są potrzeby, pytamy o kwestie związane z obszarem zdrowia psychicznego, aktywizacji zawodowej, stereotypami czy ojcostwa.
Ankieta jest w pełni anonimowa. Można ją wypełnić w tym miejscu. W razie problemów z jej wypełnieniem, urzędnicy proszą o kontakt na numer: 58 527 35 30. Ankieta będzie dostępna do 30 czerwca 2025 roku. Spotkanie konsultacyjne w sprawie powołania rady ds. mężczyzn odbędzie się również 10 czerwca (wtorek) o godz. 17:00 w sali 107 na 1. piętrze w Urzędzie Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24 (dawny budynek PLO).
Rada Mężczyzn w Gdyni. Panowie dostaną głos
- Spływają do nas pierwsze głosy - zaznacza Oktawia Gorzeńska. - W Gdyni istnienie środowisko mężczyzn, którzy są tym bardzo zainteresowani. Mamy nadzieje, że pociągną ten temat dalej. Co ważne, istnieje możliwość kontaktu telefonicznego z naszą koordynatorką ds. praw człowieka Martą Otrębską, która może podzielić się swoimi sugestiami telefonicznie, jeżeli ktoś ma problem z wypełnieniem ankiety. Myślę, że ta rada powstanie, bo badania pokazują, że problem zdrowia psychicznego mężczyzn czy to ile mężczyzn skutecznie podejmuje się próby samobójstwo - to bardzo mocno wybrzmienia. Gdynia absolutnie nie zamierza ich lekceważyć. Moja rola polega na tym, żeby te dwie rady - kobiet oraz mężczyzn docelowo łączyć. Funkcjonowanie w gettach będzie powodowało większe napięcia. Rady będą się spotykać i docelowo będziemy mieli zespół, który nie będzie różnicował płci.