Już ponad pół miliona osób otrzymało dodatkowe pieniądze z ZUS
Jak działa renta wdowia?
Renta wdowia jest jednym z kluczowych świadczeń, które mogą być przyznawane po śmierci małżonka. W jej ramach można otrzymać 100 procent własnego świadczenia oraz 15 procent świadczenia po zmarłej osobie, lub odwrotnie, co stanowi tzw. zbieg świadczeń. Dzięki temu osoby uprawnione mogą korzystać z dodatkowych środków po starcie bliskiej osoby.
Specyfika renty wdowiej polega również na tym, że jest ona wypłacana przez różne instytucje. Jak to wygląda w praktyce? Osoby te mogą otrzymać środki zarówno z ZUS, jak i innych organów emerytalno-rentowych, co może oznaczać, że dostaną one w jednym miesiącu dwie wypłaty w różnych terminach.
Rosnąca liczba wniosków o rentę wdowią
ZUS odnotował znaczący wzrost wniosków o rentę wdowią. Do tej pory do instytucji wpłynęło już ponad milion takich dokumentów. Największe zainteresowanie obserwuje się w województwach: śląskim, gdzie złożono 129,4 tys. wniosków, mazowieckim z 119,2 tys. oraz wielkopolskim, gdzie liczba ta wyniosła 93,5 tys.
Niemniej jednak nie wszystkie wnioski są akceptowane. Obecnie aż 86,6 tys. decyzji zostało wydanych odmownie. Do najczęstszych przyczyn tych decyzji należą m.in. nieosiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego czy zbyt duża kwota obecnie wypłacanego świadczenia.
Warunki przyznania renty wdowiej
Aby móc liczyć na rentę wdowią, musisz spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, muszą osiągnąć wymagany wiek, wynoszący odpowiednio 60 i 65 lat. Istotne jest również, by do dnia śmierci pozostawać z małżonkiem we wspólności małżeńskiej oraz nie zawierać nowego związku małżeńskiego.
Dodatkowym warunkiem jest nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę. Jeśli choć jeden z warunków nie zostanie spełniony, ZUS ma prawo odmówić przyznania świadczenia.
Harmonogram wypłat i możliwość odwołania decyzji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokłada wszelkich starań, by wypłaty renty wdowiej były realizowane terminowo. Od sierpnia świadczenia będą wypłacane 1., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dnia miesiąca. To rozwiązanie ma na celu usprawnienie obsługi finansowej beneficjentów oraz ułatwienie planowania budżetu domowego.
W przypadku negatywnej decyzji ZUS-u dotyczącej renty wdowiej istnieje możliwość odwołania się do sądu. Jest to ważny krok dla osób, które czują się niesłusznie pokrzywdzone decyzją Zakładu. Dzięki temu, masz szansę na ponowne rozpatrzenie swojej sytuacji i ewentualną zmianę decyzji. Warto zwrócić uwagę na wszystkie dostępne działania prawne, jeśli uważasz, że decyzja była niesprawiedliwa.