Kliny jak u Barei. Mieszkańcy przeżyją latem komunikacyjny koszmar
Krakowskie Kliny jak z filmu Barei
"Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenia. Wstaję rano, za piętnaście trzecia - latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem, śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę". Potem 5 kilometrów do PKS-u, na który się nie zdąża. "Ale i tak mam dobrze".
Dialog o dojeździe do pracy z "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Barei zyskał już status kultowego. Aktualny w te wakacje na krakowskich Klinach. Tylko śmieszyć może zdecydowanie mniej.
Wakacyjny chaos komunikacyjny
W tym roku miasto pospieszyło się z wakacyjnym rozkładem jazdy, wprowadzając go na tydzień przed końcem roku. Krakowianie mogli już wiec doświadczyć chaosu, który ze sobą przyniósł w różnych zakątkach miasta. O dziwo, autobusy i tramwaje nie służą tylko dzieciakom jeżdżącym do szkoły.
Na Klinach oznacza to likwidację linii 191 i 121 - dwóch z trzech, którymi mieszkańcy mogli dojechać na pętlę w Borku Fałęckim. Pozostała linia 151 kursuje - poza porannym i popołudniowym szczytem - dwa razy na godzinę.
Pętla w Borku to podczas remontu mostu Grunwaldzkiego komunikacyjne "okno na świat", można się przesiąść na tramwaj i ominąć korki na moście Dębnickim oraz uniknąć frustrujących prób połączenia w jeden ciąg komunikacyjny z tramwajami - nigdy się nie udaje bez możliwości kilkunastominutowego podziwiania uroków miasta z perspektywy przystanku. Festina lente...
Linia 194 kursująca od pętli na Klinach do pętli Krowodrza Górka podczas porannych kursów już z pętli rusza zapełniona. Bywa, że kilka przystanków dalej nie można się już do autobusu dostać. Następny za 20 minut... Niestety, nie kursuje tu mleczarka, którą można by podjechać, jak bohater filmu Barei.
Niedawno mieszkańcy Klinów doczekali się wreszcie linii łączącej osiedle ze stacją kolejową Swoszowice - alternatywa na szybszy dojazd. Tyle, że koleje Małopolskie też skorygowały rozkład i akurat tak, żeby można było podziwiać uroki okolicznych plenerów. Ale i to udogodnienie zostanie zawieszone na czas remontu.
Mieszkańców Klinów czekają gigantyczne zmiany w kursowaniu miejskiego transportu zbiorowego.
Remont Borkowskiej
Ulica Borkowska - główna droga, prowadząca na Kliny od strony Ruczaju właśnie doczekała się remontu. Zaczyna się w poniedziałek i na kilka miesięcy znacznie utrudni, a w praktyce wyeliminuje, komunikację tędy. To trasa komunikacji miejskiej.
Na ten czas księżycowy krajobraz na Borkowskiej zamieni się w prawdziwy tor przeszkód. Drogowcy muszą w trybie interwencyjnym naprawić kanalizację deszczową. Prace będą prowadzone etapami - zapowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa, obiecując, że drogowcy będą "dążyć do zakończenia remont tak szybko, jak to tylko możliwe"
"Naprawa kanalizacji deszczowej wiąże się z głębokimi wykopami, w związku z tym, po ich zakończeniu Borkowska zostanie kompleksowo odtworzona z nowym asfaltem i chodnikami. Całość tych prac potrwa ok. cztery miesiące. W czasie prowadzenia robót ulica musi zostać częściowo wyłączona z ruchu kołowego. Dojazd mieszkańców do posesji będzie możliwy na każdym etapie prowadzenia prac" - to komunikat ZDM.
Po zakończeniu remontu na ul. Borkowskiej rozpocznie się jednak budowa ronda na skrzyżowaniu tej ulicy z Zawiłą...
Tak będą przebiegały prace na ulicy Borkowskiej
- etap I – odcinek ul. Borkowskiej – od ul. Janowskiego do ok. 40 m za skrzyżowaniem z ul. Fałęcką – od 30 czerwca 2025 r. przez okres ok. 5 tygodni. W tym czasie jezdnia będzie zamknięta, z zachowaniem dojazdu do posesji, wyznaczone objazdy.
- etap II – odcinek ul. Borkowskiej – od ul. Borkowskiej 12 do ul. Czołgistów – od 4 sierpnia 2025 r. przez okres ok. 6 tygodni. W tym czasie jezdnia będzie zamknięta, z zachowaniem dojazdu do posesji, wyznaczone objazdy.
- etap III – odcinek ul. Borkowskiej – od ul. Czołgistów do ul. Fortecznej – od 15 września 2025 r. przez okres ok. 6 tygodni. W tym czasie jezdnia będzie zamknięta, z zachowaniem dojazdu do posesji, wyznaczone objazdy.
Wielkie zmiany w komunikacji miejskiej na Kliny
Na czas remontu autobusy pojadą trasami zastępczymi: ul. Komuny Paryskiej, Zaporoską, Wicherkiewicza i Bartla do pętli na os. Pod Fortem oraz ul. dr. Judyma i Banachiewicza.
Linie autobusowe:
- nr 104 – zostanie zawieszona
- nr 121 – będzie kursować po zmienionej trasie: „Borek Fałęcki” – ul. Zakopiańska, ul. Judyma, ul. Banachiewicza, ul. Narvik (powrót: ul. Judyma), ul. Zawiszy, ul. Forteczna – „Kliny Poranne”
- nr 136 – zostanie zawieszona, jej kursy zostaną włączone do rozkładu jazdy linii nr 106
- nr 151 – będzie kursować po zmienionej trasie: „Borek Fałęcki” – ... – przystanek „Polana Żywiecka”, ul. Zawiła, ul. Zakopiańska, ul. Kąpielowa – „Swoszowice SKA”
- nr 194 – będzie kursować po zmienionej trasie: „Krowodrza Górka P+R” – ... – przystanek „Skośna”, ul. Babińskiego, ul. Skotnicka – „Skotniki Szkoła”
- nr 494 – zostanie zawieszona
- nr 496 – zostanie skrócona do pętli „Czerwone Maki P+R”
- nr 608 – będzie kursować po zmienionej trasie: „Os. Na Stoku” – ... – przystanek „Zawiła”, ul. Zawiła, ul. Zakopiańska – „Borek Fałęcki”
- nr 722 – będzie kursować po nowej, wydłużonej trasie: „Nowy Świat” – ... – przystanek „Łagiewniki”, ul. Zakopiańska, ul. Forteczna, ul. Bartla – „Os. Pod Fortem”
- Na wydłużonym odcinku trasy będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: „Łagiewniki” 09/11, „Łagiewniki SKA” 04/09, „Kościuszkowców” 06, „Borek Fałęcki” 02/03, „Góra Borkowska” 02/03, „Judyma” 01/02, „Zawiszy” 01/02, „Forteczna” 01/02, „Kliny Zacisze” 01/02, „Os. Pod Fortem” 02
- nr 736 – zostanie uruchomiona linia zastępcza i będzie kursować po trasie: „Czerwone Maki P+R” – ul. Bunscha, ul. Babińskiego, ul. Komuny Paryskiej, ul. Zaporoska (powrót: ul. Krymska), ul. Wicherkiewicza, ul. Bartla – „Os. Pod Fortem”
- Linia będzie kursować co 12 minut w godzinach szczytu, co 20 minut poza godzinami szczytu i co 30 minut w dni wolne
- nr 794 – zostanie uruchomiona linia zastępcza i będzie kursować po trasie: „Azory” – do przystanku „Rostworowskiego” po trasie linii nr 494 a następnie: Trasa Łagiewnicka, ul. Zakopiańska, ul. Forteczna, ul. Bartla – „Os. Pod Fortem”
- Na trasie linia będzie dodatkowo (względem linii nr 494) obsługiwać przystanki: „Krokusowa” 01/02, „Łagiewniki SKA” 04/09, „Kościuszkowców” 06, „Borek Fałęcki” 02/03, „Góra Borkowska” 02/03, „Judyma” 01/02, „Zawiszy” 01/02, „Forteczna” 01/02
- Linia będzie kursować w dni powszednie co 20 minut w godzinach szczytu.
Dodatkowe przystanki:
- „Judyma” 71 (dla linii nr 121) na ul. Judyma, w rejonie posesji nr 5
- „Judyma Szkoła” 71 (dla linii nr 121) na ul. Banachiewicza
- „Komuny Paryskiej” 72 (dla linii nr 736) na ul. Komuny Paryskiej, za skrzyżowaniem z ul. Zawiłą
- „Krymska” 71/72 (dla linii nr 736) w rejonie skrzyżowania ulic Komuny Paryskiej i Krymskiej.