Kolejna praca Czesława Dźwigaja stanęła w Krakowie. To kompozycja poświęcona Kościuszce
Jest specjalistą od rzeźby monumentalnej, największa - pod względem rozmiaru - praca Czesława Dźwigaja to Pomnik Tolerancji w Jerozolimie, w Krakowie można zobaczyć kilkanaście monumentalnych rzeźb artysty, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na placu przed Galerią Krakowską.
O tym, jak powstają takie kompozycje opowiada wystawa fotograficzna z opisami technicznymi, którą zobaczyć można u stóp kopca Kościuszki. Ekspozycję można będzie zobaczyć przez kilka miesięcy. Towarzyszy ona pokazowi nowej kompozycji autorstwa Czesława Dźwigaja poświęconej patronowi kopca.
Jak tłumaczy artysta, pomysł, by na kopcu Kościuszki znalazł się pomnik przedstawiający Kościuszkę jest odpowiedzią na potrzebę, jaką sygnalizują odwiedzający to miejsce. O życiu dowódcy insurekcji można dowiedzieć się wiele odwiedzając muzeum, które znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym forcie. Od dziś turyści i krakowianie będą mogli się też sfotografować z Kościuszką.
Wystawa to część jubileuszowych wydarzeń Czesława Dźwigaja.
Rzeźbiarz, malarz, poeta, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych świętuje w tym roku 75. urodziny oraz 55-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w Krakowie odbyły się m.in. wystawy prac artysty, emisja filmu autorstwa Stefana Szlachtycza, a także odsłonięcie nowej kompozycji rzeźbiarskiej na Kopcu Kościuszki.
Do końca sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury można oglądać plenerową również ekspozycję "Gimnastyka polska", czyli zbiorowy portret Polaków okiem Czesława Dźwigaja.
Na cykl złożyły się prace: "Parlament klaunów", "Gimnastyka polska", "Sygnalista", "Bukiet polityków", "Pamięci Krakowian", "Wybrańcy narodu", "Sumienie polityka", "Terminal partii", "Krakowski paradygmat", "Słowiańska natura".