Bydgoszcz: Znalezisko w rzece z czasów Rzeszy Niemieckiej
- Z rzeki wyłowiliśmy ciekawy artefakt – korpus ręcznej froterki do podłóg sprzed II wojny światowej - informują Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
Na Wyspie Młyńskiej wraz Fundacją Zielone Jutro oczyszczano dno Młynówki za pomocą magnesów neodymowych. Z dna udało się wydobyć wiele śmieci – fragmenty rowerów, mebli, ogrodzeń itd.
Froterka z rzeki
Najciekawszym obiektem był korpus ręcznej froterki o wymiarach 11,5 cm na 19,5 cm. Urządzenia tego typu stosowano od XIX w. po lata 70. XXw - wykorzystywane były do czyszczenia i polerowania drewnianych podłóg.
Masywny korpus o wadze od 5 do 7 kg posiadał z dołu uchwyty, w które wstawiało się wymienną drewnianą szczotkę z sztywnym włosiem o długości ok. 2 cm. Od góry mocowano drewniany trzonek.
Dodatkowo w zestawie znajdowało się małe zgrzebło do wyczesywania i usuwania zanieczyszczeń z włosia szczotki.
Na znalezionym obiekcie widnieją napisy SCHNELL= REINE – szybkie czyszczenie, GLANZ – połysk, BOHNER BORSTEN – froterka z włosiem oraz liczba 41 odpowiadająca najpewniej modelowi urządzenia.
Od spodu natomiast na korpusie producent umieścił napis „DRGM” – Deutsches Reichs Gebrauchs Musterschutz, który można tłumaczyć jako zastrzeżony wzór patentowy Rzeszy Niemieckiej. Tę formę ochrony prawnej wynalazków stosowano od 1891 do 1945 roku.
Bagnet i rewolwer
Przypomnijmy, że w tym roku znaleziono dziewiętnastowieczny bagnet piechoty pruskiej znaleziony w Młynówce w Bydgoszczy po renowacji trafił do muzeum. Zabytek został wydobyty z wody w trakcie akcji „Czyste rzeki Bydgoszczy” prowadzonej przez Fundację Zielone Jutro. Teraz jest w muzeum.
Ratowania zabytku podjął się Jan Marciniak z Pracowni Konserwacji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Obiekt był mocno skorodowany, po oczyszczeniu uczytelniły się niektóre oznaczenia i punce kontrolne. Najbardziej widoczne są na części mosiężnej pochwy i rękojeści oraz częściowo na złamanej głowni. Potwierdziły się wstępne przypuszczenia, że może to być bagnet piechoty pruskiej, model używany na przełomie XIX i XX wieku.
Na ciekawe znalezisko trafił podczas sprzątania Brdy jeden z pracowników bydgoskich wodociągów. Za pomocą magnesu neodymowego wyciągnął on z rzeki… XIX-wieczny rewolwer.