Kraków: 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Kinie Pod Baranami
Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku, a jego celem jest wspieranie rozwoju polskiej kinematografii. PISF realizuje tę misję poprzez dofinansowywanie produkcji filmowych, promocję polskiego kina w kraju i za granicą oraz wspieranie edukacji i kultury filmowej w Polsce. W ciągu 20 lat działalności Instytut pomógł zrealizować setki inicjatyw, które przyczyniły się do rozwoju rodzimej kinematografii.
Podczas Letniego Taniego Kinobrania w Kinie Pod Baranami w paśmie 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów, które powstały dzięki wsparciu PISF. To znane i lubiane tytuły od najlepszych polskich reżyserów, takich jak Paweł Pawlikowski, Wojtek Smarzowski i Jan Komasa.
W programie są produkcje, które w ostatnich latach odniosły międzynarodowy sukces. Wyświetlone zostaną dwa piękne, czarno-białe filmy Pawła Pawlikowskiego: nagrodzona Oscarem "Ida" oraz "Zimna wojna", która przyniosła Pawlikowskiemu nagrodę za reżyserię w Cannes. Wielki sukces odniósł także nominowany do Oscara film "Boże Ciało" Jana Komasy, który w 2019 roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni triumfował aż dziesięciokrotnie.
Zaprezentowane zostaną również popularne filmy przybliżające sylwetki znanych Polaków, którzy na stałe zapisali się w historii kraju. Bohaterem filmu "Bogowie" Łukasza Palkowskiego jest słynny kardiochirurg profesor Zbigniew Religa, który wraz ze swoim zespołem w latach 80. walczył o wykonanie pierwszego przeszczepu serca w Polsce. "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego to opowieść o naznaczonej tragedią rodzinie Beksińskich - legendarnym artyście Zdzisławie, znanym przede wszystkim z niepokojących, pełnych mroku obrazów, jego żonie Zofii i synu Tomaszu, który był charyzmatycznym dziennikarzem muzycznym.
W programie są też dramaty obyczajowe - kontrowersyjny "Kler" Wojtka Smarzowskiego, w którym reżyser rozprawia się z przypadkami tuszowania pedofilii w polskim Kościele oraz poruszający film "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej, opowiadający o rodzinnym pojednaniu, do którego dochodzi w cieniu choroby. Wyświetlony zostanie także pełen akcji film historyczny "Kos" Pawła Maślony, który przygląda się postaci Tadeusza Kościuszki w prawdziwie Tarantinowskim stylu.
Przegląd potrwa do 28 sierpnia. Bilety na poszczególne seanse: 15 zł.