Kraków: Weszliśmy na płytę Kraków Airport, by pokazać Wam je z bliska
Lotniska w Balicach bije kolejne rekordy
Jeśli sprawdzą się prognozy, w tym roku na lotnisku w podkrakowskich Balicach obsłużonych może zostać nawet 13 milionów pasażerów. A to jednocześnie oznacza, że Kraków Airport jest drugim w Polsce lotniskiem właśnie pod względem obsłużonych podróżnych.
Regularnie pojawiające się nowe połączenia przyciągają pasażerów, a rozrost lotów tanich linii lotniczych znacząco przez lata zmienił ruch turystyczny w całym województwie.
"Początki cywilnej działalności krakowskiego lotniska sięgają 1964 r., kiedy to władze wojskowe udostępniły 10 ha na potrzeby przyszłego, cywilnego podmiotu użytkującego oraz udzieliły niezbędnych zezwoleń na korzystanie z urządzeń lotniskowych. 29 lutego 1964 r. w Balicach wylądował pierwszy rejsowy samolot PLL LOT. Ogólna powierzchnia lotniska wynosi 310 ha, w tym w zarządzie spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. znajduje się 27,5 ha. Powierzchnia ogólna nie obejmuje części wojskowej, na której zlokalizowana jest 8. Baza Lotnictwa Transportowego" - można przeczytać na stronie lotniska. A także: "Kraków Airport to największy regionalny port lotniczy w Polsce. Strefa obsługiwana przez port obejmuje region Polski południowo-wschodniej, zamieszkiwany przez około 7,9 mln ludzi w promieniu do 100 km odległości od portu. Lotnisko położone jest na południu kraju, 11 km na zachód od Krakowa, na poziomie 241 m n.p.m. Współrzędne GPS: N: 50 ̊ 4' 21" E: 19 ̊ 48' 21".
Nam, za zgodą władz lotniska, udało się wejść w niedostępne dla pasażerów rejony Kraków Airport. W tym ja wyznaczone części płyty lotniskowej, by z bliska móc fotografować dla Was starty i lądowania.