Krosno Odrzańskie: Budowa obwodnicy. Czekamy na rozpoczęcie prac
Etap projektowania obwodnicy na ukończeniu
Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego została podpisana 7 marca 2024 roku z firmą Polaqua sp. z o.o., należącą do hiszpańskiej grupy Dragados S.A. W przetargu pokonała siedem innych firm, składając ofertę najtańszą – o ponad 81 mln zł poniżej progu budżetowego (wartość umowy: ponad 305 mln zł)
Obecnie realizowany jest pierwszy etap w systemie „zaprojektuj i wybuduj". Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej i uzyskiwanie decyzji ZRID. Ten etap powoli dobiega końca. 22 miesiące przewidziano na prace budowlane — z wyłączeniem miesięcy zimowych (16 grudnia – 15 marca). Cała inwestycja ma być gotowa do końca grudnia 2027.
Trasa, obiekty inżynierskie i znaczenie dla regionu
Nowa obwodnica o długości 11,3 km poprowadzona zostanie po nowym śladzie, omijając miasto od północy i wschodu, między DK29 (w rejonie Osiecznicy) a DK32 (w okolicach Połupina) W trasie zaplanowano min. cztery ronda oraz ponad 40 obiektów inżynierskich, w tym przeprawę przez Odrę.
Zasadniczym celem inwestycji jest odciążenie miasta. Przez Krosno Odrzańskie rocznie przejeżdża ponad 14 tys. pojazdów dziennie, w tym wiele samochodów ciężarowych. Obwodnica z nowym mostem ma złagodzić natężenie ruchu, poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększyć przepustowość sieci drogowej. Obecny zabytkowy most jest przeciążony i niewystarczający dla wzrastającego natężenia ruchu.
Trwa przygotowanie terenu i wycinka drzew
Zapytaliśmy w zielonogórskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na jakim etapie jest obecnie inwestycja, dotycząca budowy inwestycji.
- Jesteśmy na etapie uzyskiwania decyzji ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) i to od niej są uzależnione wszystkie terminy realizacji - wyjaśnia rzecznik prasowy GDDKiA Zielona Góra, Ann Jakubowska. - Po uzyskaniu decyzji wykonawca zobowiązany będzie w terminie 21 dni opracować harmonogram dla etapu robót.
Zielonogórski oddział GDDKiA informuje, że obecnie jest wykonana wycinka drzew na terenach Lasów Państwowych.
- Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia robót związanych z karczowaniem oraz z pracami związanymi z ewentualnym rozminowaniem terenu - dodaje A. Jakubowska.