Kwesta pod marketem albo na ulicy? Zanim pomożesz, sprawdź
Dzieci i młodzież, zazwyczaj w parach, chodzą z puszkami w rękach po ulicach. Można ich spotkać w wakacje głównie w miastach pod galeriami handlowymi, w okolicy przystanków, na parkingach. Proszą o przekazanie pieniędzy na chore dzieci, dla ofiar wypadków, dla powodzian albo samotnych matek. Sęk w tym, że część tych zbiórek jest fikcyjna, a ich organizatorzy to oszuści. Kasa - zamiast na szczytne cele - trafia do kieszeni naciągaczy, nawet nie do tych dzieciaków, lecz ich "szefów".
Pseudozbiórka na ulicy
Policja radzi zachować czujność. - Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach - wskazuje Komenda Główna Policji. - Wspierajmy znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat, mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu. Odradzamy wpłacania pieniędzy nieznanym firmom czy instytucjom charytatywnym, które wcześniej nie pomagały. Nie polecamy wspierania także osób fizycznych, chyba że są to nasi bliscy lub zaufani znajomi. Nie przekazujmy rzeczy ani pieniędzy domokrążcom. Nie wpuszczajmy do domu obcych ludzi.
Maria Kapuścińska, specjalistka pomocy społecznej w oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, mówi o zachowaniu kolejności udzielania wsparcia. - Najpierw sprawdzamy, czy zbiórka i osoba kwestująca są wiarygodne, a później przekazujemy pieniądze - wskazuje i tłumaczy, jak wygląda organizowanie zbiórki w PCK: - Informacje o poszczególnych zbiórkach można znaleźć choćby na portalach pomocowych. Prowadzimy wewnętrzną bazę wolontariuszy. Znajdują się w niej nazwiska osób, które wcześniej zweryfikowaliśmy m.in. na podstawie danych teleadresowych i PESELi. W zakresie organizacji zbiórek współpracujemy przeważnie ze szkołami, których wolontariusze także są sprawdzeni, ponieważ są to ich uczniowie. Gdy prowadzimy kwestę, nasi wolontariusze mają zaświadczenia, otrzymują od nas identyfikatory i puszki z naszym logo, przy czym nie ma możliwości otwarcia tej puszki przez kwestującego.
Kto może organizować zbiórkę
W KGP wskazują jeszcze: - Przeprowadzić zbiórkę może organizacja pozarządowa, kościelna, wyznaniowa, ale też każdy obywatel, o ile wraz z innymi osobami założy co najmniej trzyosobowy komitet społeczny. Uprawnionymi do prowadzenia zbiórek publicznych są organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego, czyli fundacje, stowarzyszenia, ale też np. partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców. Mogą to być także podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, czyli m.in. organizacje kościelne i wyznaniowe, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zbiórki mogą prowadzić ponadto komitety społeczne powołane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej (min. 3 osoby).