Lekcja na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w EC1 w Łodzi dla uczniów z całej Polski
Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadzi z kosmosu lekcję dla kilkuset uczniów i studentów z całej Polski zebranych w EC1 w Łodzi. Natomiast kosmiczne atrakcje przewidziano dla wszystkich odwiedzających.
W środę (2 lipca) do Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi zjedzie się około 300 uczniów i studentów z całej Polski, którzy wezmą udział w lekcji prowadzonej przez Sławosza Uznańskiego- Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczniowie będą mogli nie tylko słuchać wykładu i obserwować przeprowadzane na orbicie eksperymenty, ale też zadawać pytania Sławoszowi i odpowiadać mu. Sławosz przeprowadzi zadania przygotowane przez polskich uczniów i wyłonione w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”. Wśród laureatów tego konkursu są m.in. uczniowie z Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi, choć akurat ich eksperyment zostanie nagrany, a nie prezentowany na żywo.
Oprócz lekcji z astronautą uczniowie będą mieć też cały dzień warsztatów i prelekcji na temat kosmosu, w tym spotkanie z przyjacielem Sławosza ekspertem kosmicznym pracującym w ESA – Tomaszem Siemińskim.
To pierwsza z czterech lekcji, które Sławosz poprowadzi z kosmosu, pozostałe odbędą się w kolejnych na uniwersytetach w Rzeszowie i Lublinie oraz w Centrum Nauki i Techniki Kopernik w Warszawie.
Spotkanie jest zamknięte - wezmą w nim udział młodzi ludzie, którzy brali udział w konkursach i aktywnościach organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną. Główną część spotkania będzie można obejrzeć online w ramach transmisji na profilu agencji na portalu YouTube.
Transmisję wydarzenia będą też mogli na specjalnym ekranie obejrzeć wszyscy goście zwiedzający w środę Centrum Nauki i Techniki EC1. Transmisja dostępna będzie w godz. 10.15-13.
Festiwal kosmosu Oribtarium w weekend 4-6 lipca w EC1
Więcej o misji Sławosza, astronautyce i tajnikach kosmosu będzie można dowiedzieć się w weekend 4-6 lipca. Od piątku wieczorem do niedzieli w EC1 trwać będzie festiwal kosmosu Orbitarium. Przed EC1 staną dmuchane modele planet, będzie też. m.in. cicha dyskoteka, układanie Drogi Mlecznej z klocków Lego, warsztaty "Jak zostać astronautą", specjalne projekcje w Kinie Sferycznym i Planetarium, badanie meteorytów pod mikroskopem i oglądanie Słońca przez zabezpieczone lunety.
- Festiwal Orbitarium jest skierowany do wszystkich tych, którzy przebywają w Łodzi i z racji zainteresowania kosmosem i chcieliby się dowiedzieć o nim czegoś więcej - podkreśla Tomasz Banyś z Planetarium w EC1. - To okazja, aby spędzić mądrze i pożytecznie czas bawiąc się, ucząc i uczestnicząc w kulturze – wylicza.
Bilety na festiwal dostępne są przez stronę bilety.ec1lodz.pl, można je kupić na jeden dzień (26-34 zł) lub na dwa dni (35-45 zł).
Od startu Sławosza w kosmos pracownicy EC1 widzą zainteresowanie odwiedzających zagadnieniami dotyczącymi kosmosu. Mają też nadzieję, że utrzyma się ono po powrocie łodzianiana z misji. Jak podkreśla Tomasz Banyś sama misja Sławosza z elementami edukacyjnymi jest tak pomyślana, żeby zachęcać młodzież do zainteresowania się astronautyką.