Łódź: Narodziny w ogrodzie zoologicznym. To już trzeci maluch tego zagrożonego gatunku
Narodziny w łódzkim zoo. Maluch ukryty w budce
Młode nie wychodzi jeszcze z budki. W niej spędza pierwsze tygodnie życia, doglądane i karmione przez samicę. Czasami matka przenosi je z jednej budki do drugiej. To naturalne zachowanie u tego gatunku. W ten sposób są zapewnione odpowiednie warunki termiczne oraz poczucie bezpieczeństwa.
12 - letnia Ofelia jest doświadczonym rodzicem, zajmuje się już trzecim młodym. Wcześniej wraz z 7-letnim Otellem odchowała samiczkę o imieniu Lavinia, która w wieku około roku wyjechała do zoo w Pilznie w Czechach. Nerissa, druga samiczka urodzona w 2022 roku, w grudniu 2023 roku opuściła łódzkie zoo i zamieszkała w ogrodzie w Koszycach na Słowacji. Czekał tam na nią młody samiec. Płeć trzeciego potomka łódzkiej pary nie jest jeszcze znana.
Pandy z łódzkiego zoo. Pary i bliźniaczki
W zoo w Łodzi w latach 70. ubiegłego wieku mieszkała para pand, osobniki dożyły swoich dni, a od 1980 roku panowała długa przerwa w hodowli. Pandy małe zamieszkały na nowo w łódzkim zoo jedenaście lat temu. Najpierw były to dziewięciomiesięczne bliźniaczki Ofelia i Oshin, wychowanki ogrodu w Belgii. Oshin wyjechała do partnera do czeskiego zoo, a do Ofelii dołączył Otello pochodzący z Francji.
Panda ruda jest też nazywana małą. Gatunek ten występuje w naturze w azjatyckich, górzystych, bambusowych lasach Nepalu, Indii, Bhutanu oraz południowych Chin. Ze względu na utratę siedlisk, kłusownictwo - zwierzęta te są zabijane dla pięknego, gęstego, brązowo - rudego futra - i zmiany klimatyczne liczebność dzikiej populacji nieustannie maleje. Szacuje się, że na wolności pozostało mniej niż dziesięć tysięcy osobników. Każde narodziny w ogrodzie zoologicznym stanowią sukces hodowlany i są znaczące w ochronie tego gatunku uznanego za zagrożony wyginięciem.