Łódź: Stawy Jana znowu nieczynne. Woda niezdatna do kąpieli
Zamknięte kąpielisko na Stawach Jana w Łodzi. Stan wody jest zły
Popularne łódzkie kąpielisko na Stawach Jana zostało w ostatnich dnach zamknięte przez sanepid. Woda jest tu nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Inspekcja sanitarna pobrała kolejne próbki wody, wyniki mają być znane w piątek (18 lipca) po południu. Jeśli wyniki się poprawią kąpielisko może zostać otwarte na weekend.
Tym co może niepokoić to powtórzenie się tej sytuacji. Na Stawach Jana już w czerwcu był zakaz kąpieli, także z powodów mikrobiologicznych. Niewykluczone, że problem powróci.
W województwie łódzkim zakaz kąpieli obowiązuje jeszcze w dwóch miejscach w tym na przyciągającej latem mieszkańców całego regionu nowej plaży w Smardzewicach na Zalewie Sulejowskim (powiat tomaszowski). Tu przyczyną jest zakwit sinic i wiadomo, że sytuacja szybko się nie poprawi. Kolejne badanie wody przewidziano dopiero na 27 lipca, kąpiel może być dostępna najwcześniej od sierpnia. Sinice od początku lipca kwitną też na Patykach w Kolonii Łobudzice ( powiat bełchatowski). Tu badanie zapowiedziano na najbliższy wtorek, na wyniki trzeba będzie poczekać kilka dni
Tymczasem prognozy pogody się poprawiają i w weekend - mimo przelotnych opadów - ma być naprawdę ciepło. Niektóre modele w niedzielę w Łodzi widzą nawet 28 st. Celsjusza. To może skłonić niektórych do wchodzenia do wody mimo zakazu obok kąpielisk.
Kąpiel w wodzie z bakteriami i sinicami może mieć wiele przykrych konsekwencji. Na przykład produkowane przez sinice toksyny mogą wywołać wiele schorzeń: od zatruć przez choroby skórne aż po uszkodzenia narządów wewnętrznych. Kąpiel szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci. Dlatego warto wybrać miejsce, gdzie woda ma dobrą jakość i jest przebadana przez sanepid.
W Łódzkiem działają 22 oficjalne kąpieliska z ratownikami i wodą kontrolowaną przez sanepid. 19 z nich wciąż ma dobrą jakość wody, wśród nich są m.in. kąpieliska na Stawach Stefańskiego i w Arturówku w Łodzi. Bieżące informacje o zamknięciu lub przywróceniu kąpielisk można znaleźć w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego ( www.sk.gis.gov.pl).