Łódzkie stawy jak nowe. Samorząd województwa przyznał dotacje na renowację zbiorników wodnych
Bakterie oczyszczą zbiornik przy ul. Tomaszowskiej
Pierwszy zostanie oczyszczony, już po raz drugi, metodą bioremediacji. Polega ona wpuszczeniu do stawu bakterii, które rozłożą zanieczyszczenia i usuną związki azotu i fosforu stanowiące podstawowe pożywienie glonów i sinic. Drugi zostanie poddany konserwacji.
Przyznawanie pieniędzy na utrzymanie akwenów ma na celu z jednej stronie pomoc samorządom w zapobieganiu skutkom suszy hydrologicznej, która dotyka centralną Polskę, w tym Łódzkie, a z drugiej strony w ochronie przed podtopieniami. Dotacja w wysokości do 180 tys. zł ma być przeznaczona na renowację, rozbudowę czy przebudowę zbiorników, a prace, które mają być wykonane, to m.in. pogłębianie, odmulanie, czyszczenie oraz wymiana urządzeń hydrotechnicznych.
Na liście zbiorników położonych w regionie, które zostaną odnowione lub przebudowane w 2025 roku, znalazły się m.in. zbiornik w Dąbrowicach, Działoszynie, Szczukocicach w gminie Gorzkowice, w Woli Zaradzyńskiej w gminie Ksawerów, staw w Woli Kuźnewskiej w gmimie Wielgomłyny. W Rawie Mazowieckiej dzięki dotacji z budżetu województwa zostanie umocniony odcinek korpusu zapory zbiornika Dolna, a w gminie Cielądz odnowiony staw w zabytkowym parku.
Kolejne dotacje na walkę ze skutkami suszy w Łódzkiem
Na tym nie koniec, ponieważ w połowie maja rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na dotacje z funduszy unijnych. Łódzkie ma do podziału między gminy i powiaty ponad 12 mln zł. A pieniądze można przeznaczyć m.in. na budowę ogrodów deszczowych, parków kieszonkowych, nowych stawów i sadzawek, zakładanie zielonych ścian i fasad, które będą zatrzymywać wody opadowe i roztopowe. Można także finansować zadania związane z modernizacją kanalizacji deszczowej oraz budową wałów przeciwpowodziowych, zbiorników retencyjnych lub progów i grobli na rzekach. Nabór potrwa do 27 czerwca.