Lublin najlepszym miastem do życia? Mieszkańcy zweryfikowali najnowszy ranking PZU i SGH
Lublin miastem do życia
Lublin zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce, opracowanym przez PZU i Szkołę Główną Handlową. Stolica województwa lubelskiego uzyskała aż 9,4 na 10 możliwych punktów, ustępując jedynie Warszawie. Raport objął 38 największych miast w Polsce, a oceniano je w czterech kategoriach: zdrowie, bezpieczeństwo, komfort życia oraz kultura i edukacja.
Eksperci opracowujący ranking podkreślają, że Lublin to bezpieczne i przyjazne miasto, oferujące dobrą opiekę zdrowotną, rozwiniętą infrastrukturę rowerową, stabilne warunki życia i niskie koszty utrzymania.
Wady i zalety życia w Lublinie
Zalety Lublina dostrzegają także niektórzy mieszkańcy, zwracając uwagę na jego luźną atmosferę, brak korków i lepsze niż w innych dużych miastach warunki środowiskowe.
- Jest naprawdę dobrze, nie ma korków, mało obcokrajowców, nie ma tłumów na ulicach, powietrze lepsze, ludzie normalniejsi (chociaż bardziej zamknięci) i ogólny lubelski luz - komentuje jeden z internautów.
Pomimo wysokiej pozycji w rankingu, opinie mieszkańców wyrażane w mediach społecznościowych są także mieszane, a nawet krytyczne. Wielu z nich zwraca uwagę na problemy z komunikacją miejską, którą określają jako "totalnie nieprzemyślaną". Pojawia się również zarzut, że miasto jest zbyt mocno nastawione na inwestycje deweloperskie.
- Totalnie nieprzemyślana komunikacja miejska. Miasto tylko dla deweloperów. W okresie wakacyjnym brakuje kąpielisk wszystko jest przestarzałe w okresie zimowym tylko jedno lodowisko. W okresie wakacyjnym non stop powtarzające się rozrywki głównie nastawione na turystów. Pospekulowałabym z tym najlepszym miastem do życia - napisała jedna z mieszkanek.
Inny często podnoszony problem to brak perspektyw zawodowych, zwłaszcza dla młodych osób kończących studia.
- Z Lublina wyprowadziłem się 5 lat temu. Przyczyny były proste, brak pracy w zawodzie. Jeździłem po strefie ekonomicznej, jeśli można tak ją nazwać, szukając nawet darmowego stażu. Nie było nic, ani nawet chęci, żeby ze mną pogadać. W tamtym momencie największe zakłady pracy w Lublinie to były uczelnie, szpitale i urzędy miasta. Po 5 latach od wyjazdu widzę, że miasto zmieniło infrastrukturę i się rozwija w tym kierunku, ale to tyle. Produkujemy co roku setki inżynierów, może i więcej, a nie potrafimy stworzyć warunków, aby tych ludzi zatrzymać po studiach i to jest błąd - czytamy w kolejnym komentarzu.
Pomimo krytycznych komentarzy, nie brakuje również głosów pozytywnych. Wiele osób podkreśla, że Lublin to miasto, w którym żyje się spokojnie, komfortowo i bez presji wielkich aglomeracji.
- Nie wiem, jak żyje się w innych miastach, ale mi w Lublinie bardzo się podoba - napisał jeden z mieszkańców.
Jak głosi stare przysłowie: „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” - i choć każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, Lublin zyskał uznanie wielu osób, które świadomie wybrały go jako swoje miejsce do życia.