Lubuskie: Jakie ciekawe święta i festyny na weekend?
ŁĘKNICA
Niezłym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu i to jeszcze, jak mawiał Jan Himilsbach w „Rejsie” – Marka Piwowskiego, w pięknych okolicznościach przyrody będzie udział w tegorocznej edycji akcji „Lato w Parku Mużakowskim” w Łęknicy oraz niemieckim Bad Muskau.
Park w stylu angielskim, powstał ok. 1815 roku, ma powierzchnię 728 ha, z czego większość znajduje się w Polsce. Inicjatorem jego powstania był książę Hermann von Pückler-Muskau, postać barwna, kochająca życie oraz potrafiąca czerpać to, co najlepsze z przyrody. W realizacji projektu brał udział m.in. słynny architekt - Karl Friedrich Schinkel. Od 2004 roku obszar jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyny obiekt z terenu lubuskiego. Od 18 do 20 lipca br. teren będzie można poznać podczas wycieczek rowerowych i tych z przewodnikiem, w dwóch językach. W piątkowy wieczór odbędzie się spacer o zmierzchu, podczas którego osoby uczestniczące, wyposażone we własne latarki, przejdą przez park w godzinach, gdy dzienne światło ustępuje miejsca nocy. Sobota upłynie pod znakiem dłuższych spacerów z przewodnikami oraz wycieczek rowerowych. Trasy prowadzą przez najciekawsze, ale także często mniej znane obszary parku po obu stronach Nysy Łużyckiej. Dzięki rowerom będzie można dotrzeć także do bardziej oddalonych zakątków. W niedzielę zaplanowano krótsze oprowadzania, trasami odpowiednimi dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi. Wstępy wolne, choć z uwagi na limity miejsc, obowiązują zapisy.
LUBRZA
W sobotę (19.07) od godz. 17, w parku przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy rozpocznie się doroczne święto gminy pt. „Noc Nenufarów”. Wydarzenie odbywa się już od kilkunastu lat i ściąga tłumy gości także z odleglejszych zakątków regionu. Na scenie zagrają: „The move”, „Tina Turner Band” oraz zespół folkowy „Redlin”. Nie zabraknie pokazów strongmana-Szczepana Krzesińskiego. Zwieńczeniem święta będzie widowisko plenerowe, które rozpocznie się na plaży nad jeziorem Goszcza o godz. 22. To opowieść o miłości Sławoja i Lubrzany, zaklętej przez wiedźmę w nenufar. Po tej części, rozpocznie się dyskoteka pod chmurką prowadzona przed DJ-a Żabę. Wstęp wolny.
PSZCZEW
W sobotę i niedzielę (19-20.07), odbędzie się XXXI. edycja Jarmarku Magdaleńskiego Folk Art. Wielką jego atrakcją będzie Festiwal Rzemiosł Dawnych (nieodpłatne warsztaty i pokazy pracy m.in. farbiarza, szewca, świecarza, kaletnika czy kowala) i ponad setka wystawców rękodzieła. Odbędą się również zawody wędkarskie, pokazy fryzjerstwa i otwarty turniej skata indywidualnego. Całość atrakcji dopełnią stragany z regionalnym jedzeniem. Nie zabraknie rekonstrukcji koronacji Bolesława Chrobrego, pokazów rycerskich widowiska wokalno-tanecznego „Maraquja show”, „Electric Show”, recitalu Wiktorii i Joachima Ryczków oraz koncertu zespołu muzyki słowiańskiej „Dziwoludy”. Usłyszymy ponadto „Orkiestrę Prowincjonalną”, zespół muzyki celtyckiej „Dair”, orkiestrę dętą „Gro Brass” i pałucką kapelę „Piekielnica” (zespół śpiewu tradycyjnego). W niedzielę, o godz. 21, na scenie pojawi się zespół „Pectus”. Wstęp wolny.
SIENIAWA ŻARSKA
W sobotę (19.07) o godz. 19 w Sieniawie Żarskiej (plac przy remizie OSP), odbędą się Letnie Spotkania Kabaretowe „Ściernisko”. W tegorocznej edycji na scenie wystąpią: „Kabaret Ani Mru-Mru”, Adam Snopek i Marcin Daniec. Nad całością wydarzenia będą czuwać gospodarze - Robert Motyka i Jarosław Pająk z kabaretu „Paranienormalni”. Wydarzenie ma na celu wspieranie rozwoju talentów dzieci i młodzieży z okolicznych wsi. Cykl powstał z inicjatywy Roberta Motyki, a na miejsce festiwalu wybrana została rodzinna wioska artysty, w której spędził całe swoje dzieciństwo. „Ściernisko” to premierowe skecze, których nie sposób zobaczyć w telewizji, ale również i możliwość rozmowy z artystami kabaretowymi oraz spędzenia czasu poza zgiełkiem miasta. Wstęp płatny.
SZPROTAWA
Tu odbędzie się w sobotę Święto Jagody.
KROSNO ODRZAŃSKIE
W sobotę (19.07), o godz. 20, w krośnieńskim amfiteatrze, odbędzie się koncert „Projektu Leśmian” tworzonego przez Monikę Bubniak i Przemysława Książka. Duet łączy poezję Bolesława Leśmiana ze współczesnym, elektronicznym brzmieniem, proponując publiczności wyjątkowe doświadczenie. Uzupełnieniem koncertu jest oprawa wizualna tworzona na potrzeby koncertu przez scenografkę Klaudię Kasperską. Koncert, jako pierwsze wydarzenie w naszym regionie, będzie w całości tłumaczony na żywo na Polski Język Migowy (PJM) przez aktorkę Natalią Świniarską, tym samym otwierając nowy rozdział dostępności wydarzeń kulturalnych w Krośnie Odrzańskim. Wstęp wolny. Także w sobotę, ale na terenie pobliskiego kąpieliska przy jeziorze Glibiel w Łochowicach, o godz. 20 wystąpi aż sześciu DJ-ów w ramach „Woohowice Project”, a w Parku Tysiąclecia w Krośnie Odrzańskim o 22, rozpocznie się bardziej kameralne DJ party. Wstęp wolny.
WYDARZY SIĘ WKRÓTCE
W tej rubryce zapowiadamy krótko wybrane, także odleglejsze wydarzenia
- 27.07 – Dzień Archeologii, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, Świdnica,
- 3,10 I 17.08 – Wieczory u Luteranów, Kościół Luterański, Zielona Góra,
- 4-10.08 – 34. Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Żarski Dom Kultury,
- 12-24.08 – Festiwal „Muzyka w raju”,
- 15.08 – Piknik militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
- 20-24.08 = 17. Solanin Film Festival, Nowa Sól,
- 26-27.08 – Festiwal “Busker Tour”, Zielona Góra,
- 29-30.08 – Park Beats Festival, Park Dworski w Iłowej,
- 29-30.08 – Święto Pomidora, Przytoczna,
- 29-31.08 – Festiwal Dwie Wieże, Gubin,
- do 31.08 Parkiet Kultury, Park Tysiąclecia, Krosno Odrzańskie,
- 6-14.09 – Dni Zielonej Góry „Winobranie”, Zielona Góra,
- 19.09 – Odlotowe grzybobranie, Pszczew,
- 19-21.09 – Jarmark św. Michała, Żagań,
- 20.09 – Europejskie Dni Dziedzictwa, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, Świdnica.