Małopolska: Jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Oto statystyki
Ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego przez cały rok prowadzą wiele badań statystycznych, również na terenie województwa małopolskiego. Jednym z nich jest Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). To kluczowe narzędzie statystyczne służące do analizy sytuacji na rynku pracy w Polsce. Prowadzone jest przez GUS regularnie od 33 lat. Dostarcza danych nie tylko na poziomie ogólnokrajowym, ale również regionalnym – w tym w województwie małopolskim. Jest polską edycją Europejskiego Badania Siły Roboczej (Labour Force Survey) prowadzonego przez Eurostat.
Wiarygodne informacje o rynku pracy
BAEL pozwala monitorować poziom aktywności zawodowej, uwzględniając różne cechy demograficzne, społeczne i zawodowe, a także podstawowe dane dotyczące miejsc pracy.
– Dzięki BAEL poznajemy liczebność i charakterystykę osób pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo – z uwzględnieniem podziału na cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne takie jak płeć, wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania – wymienia dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska.
Dane z BAEL umożliwiają stałe monitorowanie zmian dotyczących aktywności ekonomicznej ludności. Dzięki tym informacjom możliwe jest naliczenie wskaźników na poziomie wojewódzkim i krajowym, jak również dokonywanie porównań międzynarodowych. Samorządy lokalne mogą dzięki temu lepiej planować działania na rynku pracy i programy aktywizacyjne. Instytucje edukacyjne dostosowują ofertę kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy, a inwestorzy mają dostęp do wiarygodnych informacji o potencjale zatrudnieniowym.
Województwo małopolskie to region o stosunkowo wysokim poziomie aktywności zawodowej, szczególnie w Krakowie. Zgodnie z danymi z ostatniej edycji badania BAEL współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat wyniósł 57,9%, co oznacza że ponad połowa mieszkańców w wieku produkcyjnym pracowała lub poszukiwała pracy. Stopa bezrobocia według BAEL w Małopolsce była niższa od krajowej i wyniosła 3,2%. W zbiorowości osób bezrobotnych przeważały kobiety oraz mieszkańcy wsi.
Badanie BAEL obejmuje ponad 222 tys. rodzin
Badanie BAEL jest prowadzone w losowo wybranych gospodarstwach domowych w całej Polsce, trwa cały rok i prowadzone jest kwartalnie. – W tym roku obejmuje 222,1 tys. rodzin, w tym prawie 8 tys. z terenu województwa małopolskiego, z tego 4 tys. w samym Krakowie – wylicza Agnieszka Szlubowska.
W badaniu uczestniczą tylko osoby, które wyrażą na to zgodę – jest ono dobrowolne. Gospodarstwa domowe, które zostały wylosowane do badania, otrzymują list od Prezesa GUS ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Następnie kontaktują się z nimi ankieterzy regionalnego Urzędu Statystycznego (w naszym województwie jest to US w Krakowie), by przeprowadzić wywiad.
Badanie można zrealizować bezpośrednio albo przez telefon, udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez ankietera. W BAEL są zbierane szczegółowe informacje dotyczące sytuacji zawodowej osób w wieku 15 lat i więcej. Celem jest zrozumienie, kto pracuje, kto poszukuje pracy, a kto jest bierny zawodowo i dlaczego.
Tu warto podkreślić, że ankieterzy statystyczni nigdy nie pytają o dane wrażliwe – jak np. stan majątku, numer konta, numer dowodu osobistego czy dostęp do bankowości elektronicznej.
Można sprawdzić ankietera
WAŻNE: podczas badań GUS zapewnia anonimowość. Dane osób badanych nie są kojarzone z ich odpowiedziami. Wszystkie przekazane ankieterom informacje są zabezpieczone (zgodnie z przepisami RODO) i chronione ustawowo, a dostęp do nich mają pracownicy Urzędu Statystycznego wyłącznie w celu dokonania zestawień i analiz. Wyniki badań są publikowane dopiero po ich odpowiednim opracowaniu i usunięciu danych identyfikacyjnych.
Badania statystyczne prowadzą profesjonaliści – osoby o nieposzlakowanej opinii, które zawsze przestrzegają procedur bezpieczeństwa. Oczywiście każdy badany obywatel ma prawo sprawdzić ankietera. I warto skorzystać z tej możliwości. W jaki sposób?
- Poproś o legitymację – ankieter musi mieć przy sobie ten dokument, zawierający unikalny numer, nazwę urzędu oraz imię i nazwisko.
- Zweryfikuj dane ankietera: telefonicznie pod numerami 695 256 281 lub 532 459 441; kontaktując się z infolinią statystyczną pod numerem 22 27 99 999 bądź mailowo – j.klimont@stat.gov.pl, m.welniak@stat.gov.pl. Możesz to zrobić także poprzez formularz na stronie internetowej sa.stat.gov.pl/formularz/.
- Zaufaj intuicji. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, masz prawo odmówić udziału w badaniu i poprosić o wyjaśnienia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
- Pamiętaj: profesjonalny ankieter nigdy nie poprosi cię o dane osobowe, jak np. numer PESEL czy hasła.