Mechatronik, logistyk, a może dekarz? Jakie kierunki proponują toruńskie technika?
Na kandydatów czeka ogółem 2710 miejsc w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w całym Toruniu. Najwięcej w ogólniakach i technikach, znacznie mniej w szkołach branżowych pierwszego stopnia (po reformie systemu edukacji to następcy zawodówek).
Ile i gdzie jest miejsc?
- 240 miejsc w 5 branżowych szkołach I stopnia,
- 892 miejsca w 8 technikach,
- 1578 miejsc w 11 liceach ogólnokształcących.
Sprawdźmy, w jakich zawodach będzie można kształcić się w toruńskich technikach w roku szkolnym 2025/2026?
Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Grunwaldzkiej kształcić się będą handlowcy, ekonomiści, specjaliści od rachunkowości i fryzjerzy. W sumie placówka przyjąć może 120 uczniów.
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich działa Technikum nr 3. W placówce przy ul. Osikowej przygotowano 90 miejsc dla przyszłych hotelarzy, specjalistów od organizacji turystyki oraz żywienia i usług gastronomicznych.
180 chętnych przyjąć może Technikum nr 4 działające w ramach Zespołu Szkół Technicznych z ul. Legionów. Będą tam klasy dla przyszłych dekarzy, budowlańców, geodetów, teleinformatyków, logistyków i logistyków w oddziale przygotowania wojskowego.
Technikum nr 5 znajduje się w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. św. Józefa. W placówce przygotowano miejsca dla 180 pierwszaków. Mogą się oni kształcić w następujących specjalnościach: automatyk, informatyk, mechatronik, elektronik, elektryk, programista i robotyk.
W Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej działa Technikum nr 7. 90 pierwszoklasistów będzie tam zdobywać wiedzę w następujących profesjach: technik pojazdów samochodowych (dwie klasy, w tym jedna mundurowa), technik elektromobilności, technik transportu drogowego, technik mechanik oraz technik spawalnictwa.
Technikum nr 8 mieści się w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej. Przyjmie 30 pierwszaków do klasy technik fotografii i multimediów.
Przy ul. Batorego znajduje się Technikum nr 9 działające w ramach Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska. Planowane jest tam przyjęcie 120 uczniów w specjalnościach: technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej, technik architektury krajobrazu, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik weterynarii, technik energetyk i technik ochrony środowiska.
Technikum nr 13 to część Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 przy ul. Targowej. Tu planowane jest przyjęcie 52 uczniów do klas o profilach: technik reklamy, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik informatyk.
Harmonogram rekrutacji do szkół średnich w Toruniu:
- 12 maja - 13 czerwca - składanie wniosków o przyjęcie do danej szkoły
- 16-18 czerwca - przeprowadzenie sprawdzianów zdolności kierunkowych
- do 23 czerwca - podanie do publicznej wiadomości wyników sprawdzianów zdolności kierunkowych
- 24 czerwca - 8 lipca - dostarczenie do szkół świadectw ukończenia podstawówki i zaświadczeń z wynikami egzaminów ósmoklasisty, ewentualna zmiana szkół, do których uczeń kandyduje
- 15 lipca - podanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
- do 18 lipca - potwierdzenie przez kandydata woli nauki w wybranej placówce
- 21 lipca - podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
- 21 - 28 lipca - rekrutacja uzupełniająca