Mija termin składania podań o usunięcie azbestu w Szprotawie. Co można zyskać?
Z oferty magistratu mogą skorzystać mieszkańcy gminy Szprotawa, którzy mają na swojej posesji dach lub inne elementy wykonane z azbestu. Mogą skorzystać z bezpłatnego demontażu i utylizacji niebezpiecznego materiału.
Dlaczego azbest jest szkodliwy?
Przed laty azbest był powszechnie stosowany, dzięki swoim właściwościom ogniotrwałości i izolacyjności termicznej. Był stosowany w budownictwie, ale również do wyrobu tkanin, farb ogniotrwałych oraz wyrobów ciernych.
Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski wyjaśnia, że działanie chorobotwórcze azbestu powstaje na skutek wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia.
Skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe; jego działanie u człowieka może ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach. W aktualnym stanie wiedzy naukowej azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.
Szprotawa usuwa azbest od lat
Program usuwania azbestu w Szprotawie jest realizowany od 2012 roku. W pierwszym roku działania usunięto 186 ton azbestu z dachów 36 nieruchomości prywatnych i 1 gminnej. Potem program był realizowany każdego roku.