Nadchodzi wielki deszcz. Czekają nas ekstremalne opady
Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. W całej Polsce, z Łódzkiem na czele spodziewane są ekstremalnie silne opady. Będzie mocno lało, możliwe są też burze.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Paylessimages
Paweł Gołąb
Intensywne i długotrwałe opady deszczu – jak przybliża Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz – niesie niż genueński. Jakie szczegóły prognozy?
- W okolicach włoskiego miasta Genua rozwinął się ośrodek niskiego ciśnienia, który w środowisku mocno rozgrzanego Morza Śródziemnego zaciągnie w swoje ,,objęcia" znaczną porcję wilgoci, a następnie dość szybko zacznie się przemieszczać na północny-wschód Europy.
- W drugiej części wtorku 8 lipca wspomniany niż wkroczy nad południowo-wschodnią i wschodnią części Polski przynosząc rozprzestrzeniające się na coraz większy obszar wschodniej i centralnej części kraju intensywne i długotrwałe opady deszczu, które związane będą z mocno uwodnionym systemem frontów atmosferycznych.
- Niestety wiele wygląda na to, że ośrodek baryczny zostanie przyblokowany przez dwa ośrodki wysokiego ciśnienia i zatrzyma się gdzieś nad wschodnią częścią Polski, a to oznacza że oddziaływał będzie nad obszarem naszego kraju od nocy z wtorku na środę, przez środę i czwartek, aż po noc z czwartku na piątek i prawdopodobnie dopiero w piątkowe przedpołudnie całkiem się wypada (bo przez blokadę innej możliwości nie będzie miał).
- W okresie od jutrzejszego popołudnia do piątkowego przedpołudnia (około 72h) łączne sumy opadowe mogą wynieść w zależności od modelu numerycznego od 60 - 80 mm do nawet 100 - 120 mm! Najbardziej prawdopodobne według Nas sumy opadowe oscylować będą w okolicach 70 - 90 mm (+/- 10 mm), co i tak jest wartościami rzadko spotykanymi u nas! Ale jak będzie ostatecznie dowiemy się po ustaniu opadów…
- Jakby opadów było mało to jeszcze w czasie przechodzenia systemu frontów atmosferycznych mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 50 - 70 km/h, a dodatkowo przed nastaniem długotrwałych opadów nie można wykluczyć także rozwoju mocniej uwodnionych zjawisk burzowych (we wtorek).
- Uwaga! Jednak do czasu wkroczenia niżu genueńskiego możliwe są jeszcze drobne korekty jego dokładnej trajektorii i intensywności jego frontów atmosferycznych, więc strefy opadowe mogą jeszcze przesunąć się o kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów, a to może przełożyć się na zmniejszenie lub zwiększenie łącznej akumulacji opadów!
Ostrzeżenia wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB. Do mieszkańców zagrożonych terenów dotarły także alerty RCB.