Nowa inwestycja w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów. Ma powstać plenerowy amfiteatr. Będzie zielono, ale z dodatkiem betonu
O inwestycję dopytywała niedawno radna Małgorzata Iżyńska. Zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot poinformował w odpowiedzi na jej interpelację, że dokumentacja projektowa dla „Zielonego amfiteatru w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów” została już przygotowana. Nowa lokalizacja została uwzględniona w planie, a obecnie miasto szuka zewnętrznych źródeł finansowania zadania.
Zgodnie z dokumentacją, projektowany amfiteatr powstanie na działkach nr 179/1, 62/15, 63/18 w obrębie 62 na częstochowskich Wyczerpach. Teren, który obecnie pełni funkcję rekreacyjną, zostanie częściowo przekształcony. Powstaną m.in. mury siedziskowe, nawierzchnia z trawnikiem na kratce, pergola oraz nowe nasadzenia. Do amfiteatru poprowadzi zaprojektowane dojście, a pozostały teren ma pozostać bez zmian.
Roślinność wkomponowana w przestrzeń
Zieleń wokół mini amfiteatru ma pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale też naturalnie osłaniać obiekt. Projekt przewiduje nasadzenia drzew od strony południowej oraz traw ozdobnych i pnączy na północno-wschodnich skarpach. Teren zostanie wykończony korą mieloną, bez użycia agrowłókniny. Rośliny mają być zdrowe, wysokiej jakości i odpowiednio ukorzenione.
Co dokładnie zostanie wykonane?
Zakres zaplanowanych prac obejmuje m.in.:
- budowę murów siedzisk i skarp, na których znajdą się miejsca do siedzenia,
- wykonanie nawierzchni – prawdopodobnie utwardzonych ciągów komunikacyjnych,
- nasadzenia roślin – drzewa, trawy ozdobne, pnącza i krzewy,
- montaż stalowych pergoli, które będą służyć jako podparcie dla roślin pnących,
- założenie trawnika w technologii kratki trawiastej,
- dojścia do obiektu – pozwalające na dostępność dla pieszych.
Nasadzenia mają być wykonane z dbałością o jakość. Rośliny muszą być zdrowe, wyselekcjonowane, z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Skarpy zostaną zagęszczone większą liczbą roślin, by jak najszybciej uzyskać efekt zielonej zabudowy.
Naturalne materiały, bez plastiku
Projektanci podkreślają, że nie przewiduje się stosowania sztucznych materiałów – np. agrowłókniny. Zamiast tego nasadzenia zostaną wykończone korą mieloną, a roślinność dobrana tak, by stworzyć naturalne otoczenie.
Od strony południowej zaplanowano drzewa, natomiast północno-wschodnie skarpy mają być obsadzone trawami ozdobnymi i pnączami, które oplecioną pergole. Celem jest stworzenie zielonej, kameralnej przestrzeni do wydarzeń plenerowych.
Nie tylko zieleń. Będzie też beton
Choć projekt promowany jest jako zielony i naturalny, przewiduje również wyraźny udział nawierzchni betonowych. Z bilansu terenu wynika:
- 72 m² zajmą nawierzchnie z płyt betonowych,
- 32 m² przeznaczono na schody z płyt,
- 80 m² to powierzchnia z kratki trawnikowej z trawnikiem wysiewanym,
- 45 m² przypadnie na powierzchnię nasadzeń.
Łącznie oznacza to, że część użytkowa – dojścia i siedziska – zostaną wykonane z prefabrykowanych elementów, a zieleń będzie funkcjonować obok trwałych, twardych nawierzchni.
Przetarg w toku – oferty tylko do 25 lipca
Miasto Częstochowa ogłosiło przetarg na realizację zadania. Postępowanie odbywa się w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy. Oferty można składać do 25 lipca 2025 r. do godz. 9:00.