Nowy Sącz: Jedyna taka placówka w Polsce. W Branżowym Centrum Umiejętności uczyć będą technik masażu
Małopolski Zespół Jednostek Edukacyjnych w Nowym Sączu, który swoją siedzibę ma w budynku przy ul. Jagiellońskiej 61, zaprojektowanym przez Zenona Adama Remiego, dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, otworzy Branżowe Centrum Umiejętności. Do tego konieczna była modernizacja siedziby ośrodka, która obejmuje m.in. powstanie trzech nowoczesnych technologicznie pracowni dydaktycznych, sali audytoryjnej oraz zaplecza hotelowego na 16 miejsc noclegowych.
Prace są bardzo zaawansowane i mają potrwać do końca sierpnia. Całkowity koszt przedsięwzięcia przekracza 15 mln zł, z czego 13 mln zł netto stanowi dotacja z KPO, a pozostałą część finansuje Województwo Małopolskie.
- To inwestycja w ludzi, w ich przyszłość zawodową i w jakość opieki zdrowotnej, której standardy nieustannie rosną. Dzięki takim inicjatywom Małopolska umacnia swoją pozycję lidera w dziedzinie nowoczesnego kształcenia zawodowego - zaznacza Witold Kozłowski, wicemarszałek Małopolski, który niedawno wizytował plac budowy.
Branżowe Centrum Umiejętności to kompleksowa placówka edukacyjna, której celem będzie integracja szkół zawodowych, uczelni wyższych oraz instytucji odpowiedzialnych za rozwój branży medycznej. W planach jest stworzenie przestrzeni, w której uczniowie i profesjonaliści będą mogli zdobywać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności – z wykorzystaniem najnowszego sprzętu oraz technologii.
- Dzięki nowoczesnemu zapleczu dydaktycznemu i odpowiednio przeszkolonej kadrze, centrum ma odpowiadać na realne potrzeby rynku pracy, przygotowując specjalistów gotowych do pracy w sektorze zdrowia – dodaje Anna Grzegorzek, dyrektor Małopolski Zespół Jednostek Edukacyjnych w Nowym Sączu.
Zarówno dyrekcja szkoły, jak i władze województwa podnoszą, że powstająca w Nowym Sączu placówka, będzie jedyną taką w kraju i odpowiada na potrzeby edukacyjne, jak i społeczne. Zainteresowanie zawodami medycznymi rośnie z roku na rok, do czego przyczyniają się zmiany demograficzne i zwiększona świadomość zdrowotna społeczeństwa.
– Branżowe Centrum Umiejętności to nie tylko szkoła, ale przestrzeń współpracy, rozwoju i innowacji. Wierzymy, że stanie się ona wzorem dla innych regionów – podkreśla Grzegorzek.