Nowy Sącz: Rusza rozbudowa i przebudowa budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu ANS. Tak ma wyglądać nowy budynek
Rusza pierwszy etap rozbudowy budynku wydziału lekarskiego w Nowym Sączu
I etap prac obejmuje: rozbiórkę istniejącego boiska wielofunkcyjnego, wykonanie fundamentów pod nową cześć budynku, zasadniczej konstrukcji żelbetowej (ściany, słupy, stropy) oraz murowanych ścian, ułożenie konstrukcji dachowej (drewnianej) z warstwami pokrycia, obróbkami i orynnowaniem, a także montaż stolarki zewnętrznej (okna i drzwi). Dodatkowo izolację fundamentów i częściowo ścian, przygotowanie otworów i przepustów pod instalacje sanitarne i elektryczne oraz uporządkowanie terenu w rejonie obiektu dopełniają tego etapu, zapewniając pełne zamknięcie bryły przed warunkami atmosferycznymi.
W piątek 11 lipca w Sali Senackiej umowę na wykonanie I etapu prac podpisali: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz mgr inż. Rafał Stanuszek – Prezes Zarządu eRSbet Sp. z o.o. Wykonawca ma rok na realizacje prac, ten etap będzie kosztował ponad 7,5 mln zł.
Co powstanie w nowym budynku?
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu informuje, że rozpoczęcie drugiego etapu rozbudowy ma nastąpić początkiem 2027 roku i zakończyć się wraz z końcem 2028 roku. Całość tej części inwestycji to wydatek około 45,5 mln złotych.
W nowym budynku mają powstać: sale wykładowe, seminaryjne, audytoryjna oraz pracownie: informatyczna, mikroskopów, symulacji medycznej. W ramach Centrum Symulacji Medycznej na I i II piętrze: sale umiejętności położniczych, sala porodowa, sala poporodowa z lożą pielęgniarską, sala intensywnej terapii noworodków i wcześniaków, sala pediatryczna, sala operacyjna, sala umiejętności chirurgicznych i technicznych, sala USG i pacjenta standaryzowanego, pracownia umiejętności klinicznych.
Dodatkowo zaprojektowano pomieszczenia towarzyszące, takie jak: pokoje debriefingu, sterownie, brudowniki, pomieszczenia przygotowania pacjenta i personelu oraz magazyny sprzętu dydaktycznego. Budynek zostanie w pełni przystosowany do prowadzenia nowoczesnych zajęć teoretycznych i praktycznych w zakresie nauk o zdrowiu, spełniając aktualne standardy funkcjonalne i techniczne.