Od 7 lipca kontrole na granicy Polski z Niemcami. Gdzie będą w Lubuskiem? Lista 21 miejsc
Kontrole zostaną przywrócone nie tylko na granicy polsko-niemieckiej, ale też polsko-litewskiej.
- Ich cel to przede wszystkim uniemożliwienie wjazdu na terytorium Polski osobom, które nie mają prawa przebywania na terytorium naszego kraju. Jednocześnie postawiliśmy sobie za cel, by osoby, które legalnie przemieszczają się przez granicę polsko-niemiecką mogły bez utrudnień przekraczać tę granicę – mówił w piątkowe południe 4 lipca wojewoda lubuski Marek Cebula.
Wraz z szefami nadodrzańskiej straży granicznej oraz lubuskiej policji mówił on o szczegółach czasowych kontroli granicznych na granicy polsko-niemieckiej. Kontrole zostaną wprowadzone o północy z niedzieli na poniedziałek (6/7 lipca). Na razie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji mówi, że będą one do 5 sierpnia włącznie. Termin może jednak zostać wydłużony.
Kto będzie przeprowadzał kontrole?
Tymczasowe kontrole będą realizowane przez: straż graniczną, policję, województwa inspekcja transportu drogowego, służba celno-skarbowa, żandarmeria wojskowa oraz wojska obrony terytorialnej i we współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz starostw powiatowych i gmin, na terenie których są przejścia graniczne.
- Straż graniczna będzie całodobowo monitorować odcinek polsko-niemieckiej i polsko-litewskiej granicy w celu uniemożliwienia wjazdu na terytorium Polski osób, które nie mają prawa pobytu w Polsce, nie mają odpowiednich dokumentów i nie spełniają warunków do wjazdu – mówi gen. bryg. SG Monika Musielak, komendant Naododrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wszelkie czynności będą skierowane na to, żeby nie utrudnić swobodnego przepływu osób, jaki gwarantuje nam kodeks graniczny Schengen. Wszystkim nam leży na sercu to, aby społeczeństwo czuło się bezpiecznie – dodaje gen. Musielak.
Inteligentna kontrola graniczna
Jak będą wyglądały kontrole? Podobnie jak po stronie niemieckiej. Funkcjonariusze będą przyglądać się wjeżdżającym na teren Polski. Niektorzy mogą jednak zostać poproszeni o udanie się na bok przejścia i zostaną poddani większej kontroli.
- Straż będzie reazlizowała swoje czynności w oparciu o wieloletnie doświadczenie, jakie posiadamy w zwalczaniu nielegalnej imigracji, o analizę ryzyka, jaka jest sporządzana każdego dnia. Te kontrole graniczne będą oparte o tzw. profilowanie. Będzie to „inteligentna kontrola graniczna” i nie będzie ona powodowała tego, że każdy podróżny będzie musiał zatrzymać się do kontroli. Służby wiedzą, na jakich zasadach będą typować osoby do kontroli. Mamy swoje profile i wiemy, w jaki sposób może dojść do nielegalnej migracji. Nasze działania skierowane są też na tzw. kurierów, czyli osoby, które przewożą nielegalnych migrantów z granicy wschodniej do krajów na zachodzie Europy – mówi komendant Naododrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
W każdej minucie na polsko-niemieckiej granicy będzie około trzystu funkcjonariuszy.
Straży granicznej będzie pomagać m.in. policja.
- Będziemy dążyli do tego, by mieszkańcy nie odczuli kontroli. Najpoważniejsze zadanie to będzie płynność i bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi insp. Jerzy Czebreszuk, lubuski komendant policji.
21 przejść w Lubuskiem
- Wyznaczono 21 miejsc na terenie Lubuskiego. Oprócz ciągów komunikacyjnych i szlaków pieszo-rowerowych, są to także przejścia kolejowe i przejścia rzeczne. Jesteśmy przygotowani. Na każdym przejściu będą zabezpieczone warunki techniczne, by prowadzić kontrole i żeby osoby legalnie przemieszczające się przez granicę mogły jak najszybciej ją przekroczyć – mówi wojewoda lubuski.
- W tym roku na odcinku lubuskim zostało przekazanych przez stronę niemiecką 120 osób. Część osób, które są zawracane z granicy, to Ukraińcy, którzy mogą legalnie przebywać w Polsce, ale nie mogą legalnie przekraczać granicy polsko-niemieckiej. Nie ma więc – jak się próbuje mówić - tysięcy osób – mówi wojewoda lubuski.
- My dzisiaj chcemy dać Polakom poczucie bezpieczeństwa co do tego, że fakty, które ktoś próbuje podawać, nie mają pokrycia w rzeczywistości. Problemu z imigrantami od strony Niemiec nie ma. Po uszczelnieniu granicy polsko-białoruskiej został jednak uruchomiony kanał przerzutowy, który przez Łotwę i Litwę prowadzi do Polski - dodaje Marek Cebula.
Tu będą kontrole na przejściach granicznych:
* Przewóz – Podrosche (przejście drogowe)
* Łęknica – Krauschwitz (drogowe)
* Łęknica – Bad Muskau/most kolejowy (drogowe)
* Łęknica – Bad Muskau (drogowe)
* Łęknica/Park Mużakowski – Muskau/”Most Podwójny” (drogowe)
* Siedlec – Zelz (drogowe)
* Olszyna – Forst (drogowe)
* Zasieki – Forst (kolejowe)
* Zasieki – Forst (drogowe)
* Gubinek – Guben (drogowe)
* Gubin – Guben (drogowe)
* Gubin – Guben/Wyspa Teatralna (drogowe)
* Gubin – Guben (kolejowe)
* Żytowań – Coschen (drogowe)
* Miłów – Eisenhuttenstadt (rzeczne)
* Świecko – Frankfurt nad Odrą (drogowe)
* Kunowice – Frankfurt nad Odrą (kolejowe)
* Słubice – Frankfurt nad Odrą (drogowe)
* Kostrzyn nad Odrą – Kietz (drogowe)
* Kostrzyn nad Odrą – Kietz (kolejowe)