Odnowione podwórko na starówce w Toruniu. Zmiany zajdą na kolejnych
Przypomnijmy, że prowadzony przez samorząd Torunia program "Moje Podwórko" funkcjonuje od 2015 roku. O wsparcie z tego źródła mogą starać się wspólnoty mieszkaniowe i właściciele nieruchomości ze Starego Miasta, Bydgoskiego Przedmieścia (od roku 2017) i Podgórza (od roku 2020). Program obejmuje miejsca oddane do użytku przed rokiem 1989. Warunkiem skorzystania z niego jest też to, by 70 procent lokali w danym budynku stanowiły mieszkania, których lokatorzy korzystają z podwórka.
"Moje podwórko" w Toruniu: oto zmiany przy ulicy Prostej 7
Ten warunki spełniło podwórko przy kamienicy przy ulicy Prostej 7. Na zmiany na nim popłynęło ze wspomnianego programu 8500 złotych. To połowa wartości projektu, w ramach którego podwórko poprawiło oblicze.
W zakątku przy Prostej 7 podwórko zostało wzbogacone o zieleń, ustawiono donice z zielenią całoroczną, zamontowano ławkę, stojaki na rowery oraz wymieniono daszek na osłonie nad pojemnikami na śmieci.
- Te zmiany zaszły w miejscu, które wcześniej było gruzowiskiem - wyjaśnia Anna Giełżyńska z zarządzającej kamienicą i podwórkiem firmy Janasowie Nieruchomości. - Podwórko znacząco poprawiło swoje oblicze, mieszkańcy zyskali miejsce, w którym mogą przysiąść i odetchnąć. Wobec tego miejsca są plany na przyszłość. Myślimy o montażu solidniejszego zadaszenia nad śmietnikami.
Przy okazji warto wspomnieć, że duże zmiany w ostatnich latach przeszła też kamienica przy Prostej. To czterokondygnacyjny budynek z końca XIX wieku. Znajduje się w niej 18 mieszkań, prawie wszystkie mają stałych lokatorów.
Prosta 7 w Toruniu: zmiany także w kamienicy i na jej elewacjach
Z innego źródła w ramach budżetu Torunia pozyskane zostały pieniądze na renowację krętej klatki schodowej. Objęła schody, balustradę przy nich, posadzkę na piętrach. Prace były realizowane w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków.
- Zachowane zostały oryginalne elementy klatki schodowej, czyli niektóre drzwi i wywietrzniki - mówi Anna Giełżyńska.
We wnętrzu kamienicy przy Prostej 7 planowana jest jeszcze renowacja sieni. Przeszła już ją przednia i tylna elewacja budynku. Zwłaszcza efekt renowacji tej od strony ulicy wypadł bardzo ładnie. Odnowione zostały zdobienia nad oknami kamienicy. Pojawił się także stylizowany napis "Kwiaciarnia". Taki punkt handlowy od lat działa w piwnicy kamienicy.
Program "Moje podwórko" w Toruniu: 12 kolejnych podwórek zmieni oblicze
A wracają co programu "Moje Podwórko", to na początku roku prowadzony był kolejny nabór wniosków o wsparcie z niego. Do Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta Torunia wpłynęło ich 13. Po weryfikacji 12 zostało rozpatrzonych pozytywnie.
Wsparcie na prace na podwórkach otrzymają:
- Wspólnota Mieszkaniowa Słowackiego 71,
- Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 88,
- Wspólnota Mieszkaniowa Szeroka 32,
- Wspólnota Mieszkaniowa Lindego 10/12/14,
- Wspólnota Mieszkaniowa Bydgoska 78,
- Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 61,
- Wspólnota Mieszkaniowa Rynek Staromiejski 25,
- Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 62,
- Wspólnota Mieszkaniowa Słowackiego 39,
- Wspólnota Mieszkaniowa Moniuszki 5,
- Właściciele terenu przy ul. Inowrocławskiej 34,
- Właściciele terenu przy ul. Żeglarskiej 6,
Podwórka pod tymi adresami mają zmienić oblicze do końca listopada obecnego roku.
"Program "Moje podwórko" w Toruniu: oto jego zasady
Warto wspomnieć, że w ramach programu "Moje podwórko" do 31 marca każdego roku kalendarzowego trwa nabór wniosków. Wsparcie finansowe można otrzymać po spełnieniu warunków wymienionych na początku tego artykułu, między innymi na nowe place zabaw, ławki, zieleń, remont nawierzchni oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
Dofinansowanie dla jednego wnioskodawcy może zostać przyznane w łącznej kwocie brutto nie wyższej niż 30 000 złotych. W przypadku, gdy kilka wspólnot mieszkaniowych lub właścicieli (co najmniej trzech) podejmuje się wspólnej realizacji przedsięwzięcia, kwota wsparcia nie może przekroczyć 50 000 złotych brutto.
W zależności od rodzaju prac, zróżnicowano poziom dofinansowania:
- dla prac dotyczących: urządzenia miejsc rekreacji i zabaw dla dzieci, nasadzenia nowej i uporządkowania istniejącej zieleni, tworzenia miejsc wypoczynku i rekreacji, wraz z małą architekturą, a także urządzeniami rekreacyjnymi (np. ławki, stoły, stojaki na rowery) przewidziano 50 procent dofinansowania ich wartości;
- dla prac dotyczących: likwidacji barier architektonicznych w dostępie do terenu przyległego do nieruchomości do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz uporządkowania infrastruktury podziemnej i wymiany nawierzchni, przewidziano 70 procent dofinansowania ich wartości.
Nowe oblicze Torunia: wsparcie na zmiany na ponad stu podwórkach
Do roku 2025 wsparcie z programu przyznano na 104 podwórka. W tej liczbie jest:
- 34 podwórek ze Starego Miasta,
- 59 podwórek z Bydgoskiego Przedmieścia,
- 11 podwórek z Podgórza.
Łącznie dofinansowanie z programu "Moje Podwórko" do prac zrealizowanych do 2024 roku wyniosło 1 137 209 złotych.