Oświęcim: Zmienia się oblicze starówki. Finisz remontu kamienic
Spółka OTBS pozyskała na tę inwestycję pieniądze z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Rządowego Funduszu Mieszkalnictwa.
W budynkach gotowych jest 21 mieszkań pod wynajem. Jest także 500 metrów kwadratowych powierzchni dla lokali użytkowych. Pierwotnie remont miał trwać rok. Jednak ostatecznie inwestycja znajduje swój finał po ponad dwóch latach. Na przedłużenie terminu wpłynęła konieczność przeprowadzenia pewnych prac konserwatorskich.
- Razem z OTBS od kilku lat modernizujemy kamienice w rejonie Starego Miasta, aby ożywić przestrzeń w tym terenie. Chodzi nie tylko o to, aby mieszkać w rejonie Starówki, ale prowadzić w niej działalność gospodarczą – zwrócił uwagę prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Warto wspomnieć, że wcześniej odnowiono także kamienice przy ulicach Klasztornej i Mickiewicza oraz przy placu Słonecznym oraz w Rynku.
W Oświęcimiu idą za ciosem i mają już kolejną kamienicę wytypowaną do remontu, przy ulicy Jagiełły 22. Prezydent wierzy, że będzie to kolejna „perełka” oświęcimskiej „Starówki”. Miasto zajmie się pierwszymi planami koncepcyjnymi natomiast OTBS sporządzi projekt techniczny.
Przy ulicy Jagiełły ma powstać 18 komfortowych mieszkań o powierzchni od 40,3 metra kwadratowego do 74,9 metra kwadratowego. Od strony zachodniej powstanie kameralna strefa tylko dla mieszkańców.
Jak zauważył prezydent Chwierut, rejon Starego Miasta zmienia się nie tylko dzięki działaniom magistratu, ale także prywatnym inwestorom. Gołym okiem widać jak zmienia się kamienica przy ulicy Mayzla, gdzie jeden ze swoich sklepów miała sieć „Savia”, dzisiaj już mocno zapomniana. Jak wiadomo, w tej kamienicy zaplanowano nie tylko apartamenty, ale także i lokale pod działalność gospodarczą.
Od podstaw powstaje nowy budynek przy ulicy Piastowskiej, gdzie wcześniej stała rozsypująca się rudera.
- Wspólne działania miasta i prywatnych inwestorów sprawiają, że rejon Starego Miasta pięknieje w oczach, stając się ciekawą przestrzenią nie tylko dla naszych mieszkańców, ale także i turystów – podkreślił prezydent Chwierut.
Widać także postępy przy renowacji budynków połączonych przy placu Kościuszki oraz Solskiego. Mimo wielu przeciwności losu, udało się zabezpieczyć budynki przed zawaleniem. Jest nowy dach, więc tylko czekać, aż właściciele także udostępnią swoje powierzchnie pod wynajem mieszkań i lokali użytkowych.
Mieszkańcy nie ukrywają, że ich marzeniem jest to, aby „Starówka” tętniła życiem do późnych godzin wieczornych, jak to jest w większych miastach.