Oszuści włamali się do systemów parkowania. Wysłali kierowcom ponad tysiąc lewych wezwań do zapłaty
Nikt nie może czuć się bezkarny. Nawet jeśli od popełnienia przestępstwa mijają tygodnie czy miesiące. Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) nieprzerwanie prowadzą działania, gromadząc materiał dowodowy i konsekwentnie rozliczając sprawców cyberprzestępstw.
Podczas trzeciej realizacji w sprawie prowadzonej przez Zarząd CBZC w Szczecinie, funkcjonariusze zatrzymali na terenie województwa zachodniopomorskiego obywatela Polski podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa ta w kwietniu 2024 roku włamała się do systemu zarządzania strefą płatnego parkowania, przejmując opłaty za nieuiszczony postój pojazdów.
W ciągu zaledwie sześciu dni oszuści wygenerowali 1102 fałszywe wezwania do zapłaty. 274 osoby dokonały przelewu na podstawione rachunki bankowe. W przypadku 111 z nich środki udało się zablokować i zwrócić do nadawców. Fałszywe zawiadomienia rozesłano w dziewięciu województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz opolskim.
Grupa odpowiada również za oszustwa dokonywane za pośrednictwem znanej platformy społecznościowej. Po przejęciu kont użytkowników, przestępcy kontaktowali się z ich znajomymi poprzez komunikatory, prosząc o pilną pomoc finansową. Wstępne ustalenia wskazują, że liczba pokrzywdzonych w tym wątku może sięgać kilkuset osób.
Zatrzymany usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz licznych oszustw. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające oraz aktywa zgromadzone w portfelach kryptowalutowych.
W trwającym od kilku miesięcy śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zatrzymano dotąd łącznie 6 osób. Zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 362 tysiące złotych. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy, pozostali zostali objęci dozorem policyjnym oraz zakazem opuszczania kraju.
Śledztwo ujawniło także, że jeden z podejrzanych w 2024 roku zrealizował 4120 transakcji na swoim rachunku bankowym, o łącznej wartości ponad 393 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzące z przestępczej działalności trafiały m.in. na internetowe kasyno oparte na kryptowalutach, przez które przeszło ponad 1,7 miliona dolarów amerykańskich. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.