Pędził 172 km/h. Za rażące przekroczenie prędkości odpowie przed sądem
Ponad 170 km/g zmierzyła gostyńska drogówka u kierowcy alfa romeo. "Mężczyzna za rażące przekroczenie prędkości mężczyzna odpowie przed sądem" - mówi Monika Curyk z policji w Gostyniu.
W tym artykule:
Szalona prędkość alfy romeo w powiecie gostyńskim
To nie miało prawa się zdarzyć. 45-letni mieszkaniec Lubina za kierownicą alfy romeo został zatrzymany do kontroli drogowej po tym, gdy na drodze z Kuczyny w kierunku miejscowości Zmysłowo jechał z zawrotną prędkością. Mężczyzna na prędkościomierzu alfy miał 172 km/h, na drodze gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h.
- Za rażące przekroczenie prędkości mężczyzna odpowie przed sądem - mówi Monika Curyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Dopuszczalne prędkości w Polsce
Przepisy dotyczące dopuszczalnych prędkości na polskich drogach są zawarte w zapisach Prawa o ruchu drogowym i zależą nie tylko od typu drogi, lecz także od rodzaju pojazdu.
- autostrada: 140 km/h
- droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h
- droga ekspresowa jednojezdniowa: 100 km/h
- droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdym kierunku: 100 km/h
- pozostałe drogi poza terenem zabudowanym: 90 km/h
- teren zabudowany: 50 km/h (całodobowo, nie ma już podziału na dzień i noc)
- strefa zamieszkania: 20 km/h
Mundurowi zwracają uwagę, na to, że dopuszczalna prędkość na drogach to maksimum, które można osiągnąć tylko w odpowiednich warunkach. Prędkość powinna być dostosowana do warunków pogodowych, zagrożeń na drodze i stanu fizycznego kierowcy.
Ile trzeba zebrać punktów karnych, aby stracić prawo jazdy?
Młodzi kierowcy z mniej niż rocznym stażem mają limit 20 punktów karnych, a ich przekroczenie oznacza anulowanie prawa jazdy. Pozostali kierowcy mają limit 24 punktów, po wyczerpaniu którego muszą zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje, aby zachować prawo jazdy.