Pińczów: Trwa remont zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej. Będzie obsługiwać turystów
Rozpoczęły się prace przy kolejce w Pińczowie
Kilka dni temu rozpoczęły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym budynku stacji kolejki wąskotorowej w Pińczowie. Ich zakres obejmuje wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie elewacji budynku, schodów zewnętrznych, renowacji drzwi wejściowych, a także wykonaniu odwodnienia.
Budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Zabytkowy obiekt z roku 1918 pozostanie w niezmienionej formie geometrycznej, natomiast zostaną mu przywrócone cechy historyczne w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej.
- Przeprowadzone prace przyczynią się nie tylko do ochrony i zabezpieczenia budynku pod względem konserwatorskim, ale także do poprawy jego estetyki i funkcjonalności. Po remoncie, w części obiektu przywrócone zostaną pomieszczenia związane z obsługą ruchu kolejowego; będzie tam poczekalnia, toalety i pomieszczenie dróżnika - podaje gmina Pińczów.
Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach i zakończą się do 2 października 2025 roku.
Stacja obsłuży reaktywowaną trasę Pińczów - Jędrzejów
Zadanie dofinansowane jest z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 399 tysięcy 800 złotych, a całkowity koszt inwestycji wynosi 845 tysięcy złotych. Gmina Pińczów pokryje koszty w wysokości 445 tysięcy 200 złotych. Umowę na wykonanie tego remontu podpisali na początku grudnia 2024 roku burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak oraz Jacek Ignacak, przedstawiciel firmy Ig-Bud z Łatanic. Budynek był w bardzo złym stanie technicznym.
Prace jednak były niezbędne, bo w 2027 roku ruch na starej trasie wąskotorowej pomiędzy Pińczowem i Jędrzejowem ma zostać przywrócony. Umowę na odnowienie 34-kilometrowego torowiska podpisano 15 października 2024 roku. Inwestorem jest tutaj Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, instytucja podległa Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego.
Jest to ogromny projekt o wartości prawie 29 milionów złotych, które w większości pochodzą z "Polskiego Ładu". Zakłada nie tylko modernizację infrastruktury kolejowej, ale także promocję unikalnych walorów przyrodniczych Ponidzia oraz zwiększenie ruchu turystycznego w powiatach jędrzejowskim i pińczowskim.