Podejrzenie odry u pacjentki w Olsztynie. Kobieta jest hospitalizowana. Sanepid szuka osób zagrożonych zachorowaniem
W tym artykule:
Odra w Olsztynie? Pacjentka z podejrzeniem hospitalizowana
Pacjentka trafiła do szpitala z wysoką gorączką i objawami charakterystycznymi dla odry. Kobieta nie była wcześniej szczepiona przeciwko tej chorobie. W związku z dużym prawdopodobieństwem zakażenia, służby sanitarne rozpoczęły standardowe procedury epidemiologiczne.
– Wszystkie objawy wskazują na to, że pacjentka jest chora na odrę. Wykonywane są ostatnie badania w tym kierunku, ale my już wdrożyliśmy procedury, które mają zapobiec rozprzestrzenieniu się tej bardzo zakaźnej choroby – poinformował Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny.
Sanepid szuka osób zagrożonych zachorowaniem
Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu zidentyfikowanie wszystkich osób, które miały kontakt z zakażoną. Dotyczy to zarówno jej rodziny, znajomych, jak i personelu medycznego.
– Kobieta w ostatnim czasie korzystała z porady lekarza rodzinnego oraz była w szpitalu, gdzie szukała pomocy, uważając, że nie pomaga jej antybiotyk. W drugim szpitalu, do którego trafiła m.in. z wysoką gorączką, rozpoznano odrę – dodał Dzisko.
Osoby niezaszczepione w grupie ryzyka
Eksperci uspokajają: osoby zaszczepione nie muszą się obawiać zakażenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw odrze – te są teraz szczególnie narażone i będą zachęcane do szczepienia.
– Nie ma możliwości prawnych, by zmusić takie osoby z kontaktu z chorą osobą do zaszczepienia się. Będziemy tych ludzi do tego bardzo przekonywać – zaznaczył inspektor. Według niego postępowanie epidemiologiczne może objąć kilkanaście osób.
Czym jest Odra?
Choć odra kojarzona jest głównie z wiekiem dziecięcym, wciąż zdarzają się przypadki zachorowań wśród dorosłych. W województwie warmińsko-mazurskim notuje się średnio 2–3 takie przypadki rocznie.
Jest to ostra choroba zakaźna, która charakteryzuje się zapaleniem błon śluzowych górnych dróg oddechowych, zapaleniem spojówek oraz wysypką na skórze. Może prowadzić do groźnych powikłań, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością.
Jakie są objawy choroby?
dra to choroba zakaźna o bardzo charakterystycznym przebiegu. Objawy pojawiają się stopniowo, a pełny obraz kliniczny rozwija się zwykle w ciągu kilku dni. Oto najważniejsze symptomy:
- Wysoka gorączka – najczęściej pierwsza oznaka choroby, może sięgać nawet 39–40°C i utrzymywać się przez kilka dni.
- Silny, suchy kaszel – uporczywy, towarzyszy mu często chrypka i ból gardła.
- Nieżyt nosa – typowy „katar wodnisty”, przypominający przeziębienie.
- Zapalenie spojówek – oczy stają się czerwone, wrażliwe na światło, łzawią.
- Plamki Koplika – małe, białe lub szarawe plamki na błonie śluzowej policzków (pojawiają się 1–2 dni przed wysypką, są bardzo charakterystyczne dla odry).
- Wysypka plamisto-grudkowa – pojawia się zwykle 3–5 dni po początku gorączki. Najpierw obejmuje twarz (okolice uszu, czoło), potem schodzi na tułów i kończyny. Wysypka utrzymuje się zwykle kilka dni, po czym znika, zostawiając brunatne przebarwienia i lekkie złuszczanie skóry.
Objawom często towarzyszy ogólne osłabienie, brak apetytu i podrażnienie błon śluzowych.
Źródło: PAP
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem lub nadchodzące wydarzenie? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na anna.debska@polskapress.pl