Podkarpacie bada się z "Moim Zdrowiem". Nowy program zdrowotny już działa
Program "Moje Zdrowie" skierowany jest do osób powyżej 20. roku życia i oferuje darmowe badania profilaktyczne oraz indywidualne zalecenia zdrowotne.
– Moje Zdrowie to nowy program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia. Dzięki niemu sprawdzimy kondycję zdrowotną organizmu, a wyniki badań omówimy z personelem medycznym swojej przychodni POZ i dowiemy się, jak skutecznie i systematycznie dbać o zdrowie – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
I dodaje, że od 5 maja 2025 r. można wypełnić ankietę, która jest konieczna, aby zgłosić się do programu „Moje Zdrowie”.
– Udział jest bezpłatny, gdyż program obejmujący diagnostykę m.in. chorób serca, nowotworów, cukrzycy i zdrowia psychicznego finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia – wylicza rzecznik.
Dla kogo?
- Z programu może skorzystać każdy, kto ma 20 lat i więcej (nie ma górnej granicy wieku; ponadto liczy się rok urodzenia, a nie dokładna data urodzin),
- jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia
- oraz wypełni ankietę (online przez IKP, aplikację mobilną mojeIKP lub w przychodni POZ).
Od czego zacząć?
– Od wypełnienia ankiety. W drugim kroku dostaniemy skierowanie na badania z przychodni POZ wraz z informacją, gdzie powinniśmy się udać, aby je wykonać, a ze skierowaniem zgłaszamy się do wyznaczonego punktu pobrań. Przychodnia POZ powinna wystawić to skierowanie w ciągu 30 dni od wypełnienia ankiety. Krok trzeci to badania laboratoryjne – podpowiada Rafał Śliż.
Podstawowy pakiet dla wszystkich zawiera morfologię krwi, stężenie glukozy we krwi, lipidogram, poziom kreatyniny, hormon TSH i badanie ogólne moczu. Możemy otrzymać również dodatkowy pakiet badań w zależności od wieku i wyników kwestionariusza zdrowotnego.
Pakiet rozszerzony obejmuje: próby wątrobowe, PSA, anty-HCV, lipoproteinę A oraz test na krew utajoną w kale.
– Krok czwarty to zgłoszenie się na wizytę podsumowującą do swojej przychodni POZ. Zostaniemy na nią zaproszeni przez POZ, gdy wyniki badań laboratoryjnych będą gotowe – mówi rzecznik. – Personel medyczny sprawdzi m.in. ciśnienie, tętno, wagę, wzrost, obwód talii, obwód bioder, BMI (czyli wskaźnik masy ciała) oraz WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder). Na tej wizycie personel omówi również z nami wyniki badań. Jeśli będzie to konieczne, zostaniemy skierowani na dalszą diagnostykę.
Indywidualne zalecenia zdrowotne
Na wizycie podsumowującej otrzymamy Indywidualny Plan Zdrowotny, a w nim zalecenia dotyczące: odżywiania, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, badań profilaktycznych oraz indywidualny kalendarz zalecanych szczepień i porad edukacyjnych.
Co zyskujemy?
Kompleksową ocenę stanu zdrowia, możliwość wczesnego wykrycia chorób, zanim pojawią się objawy, oraz indywidualne wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie.
Na Podkarpaciu ponad 16 tysięcy osób już wypełniło ankietę, a ponad 11 tysięcy z nich trafiło już do lekarzy rodzinnych, którzy zaczęli je analizować. Statystyki po dwóch miesiącach istnienia programu „Moje Zdrowie” pokazują, że 71 proc. pacjentów to kobiety. Zdecydowana większość jest w wieku 20–39 lat i (to akurat nie jest zaskoczeniem) ponad 80 proc. osób wykorzystało IKP lub mojeIKP do wypełnienia ankiety.