Podkarpacie: Niebezpieczna pogoda. Możliwe podtopienia i silny wiatr
Rządowy sztab kryzysowy w związku z frontem burzowym
Z uwagi na pogarszające się warunki pogodowe, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zwołał w sobotę posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Odprawę poprowadził wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
Po zakończonym spotkaniu Leśniakiewicz poinformował, że największe zagrożenie dotyczy południowej Polski, gdzie możliwe są silne opady deszczu, gwałtowne porywy wiatru i lokalne podtopienia. – „Mieliśmy spotkanie z wojewodami podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim. Te obszary są najbardziej zagrożone” – zaznaczył.
Jak przekazał, niepokój budzi fakt, że front atmosferyczny może utrzymać się nawet przez 72 godziny, a największe zagrożenie stanowią lokalne, intensywne burze.
Rekomendacje dla organizatorów obozów harcerskich
Wiceminister Leśniakiewicz poinformował, że po analizie sytuacji pogodowej wydano rekomendację dotyczącą ewakuacji obozów harcerskich zlokalizowanych pod namiotami, zwłaszcza na terenach objętych ostrzeżeniami trzeciego stopnia. – „Tutaj bezwarunkowo trzeba jednak ewakuować” – podkreślił.
Mimo że poziom wód w rzekach nie stanowi obecnie zagrożenia powodziowego, możliwe są lokalne podtopienia. Dodatkowo, silny wiatr może prowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej. – „Dlatego przygotujmy swoje domy nawet na okres przynajmniej 2-, 3-dniowego braku energii elektrycznej” – ostrzegł Leśniakiewicz.
Wiceminister dodał także, że jest w kontakcie z naczelnikiem TOPR-u w sprawie informowania turystów o konieczności ograniczenia wypraw górskich. Nie wykluczył również ponownego zwołania sztabu kryzysowego w niedzielę, jeśli sytuacja tego wymagać będzie.
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami
Agnieszka Prasek, rzeczniczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poinformowała, że IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne najwyższych stopni dla kilku regionów kraju. Największe opady prognozowane są na południu Polski, w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. – „Do poniedziałku może tam spaść lokalnie nawet 150 milimetrów opadu” – zaznaczyła.
W przypadku Podkarpacia, centrum kraju oraz północno-wschodnich województw, obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, z prognozowanymi opadami do 100 mm. – „Zachęcamy przede wszystkim do śledzenia naszych komunikatów i strony internetowej” – podkreśliła rzeczniczka IMGW.
Zwróciła uwagę, że sytuacja może ulec zmianie, co może skutkować aktualizacją stopnia zagrożenia. Lokalne podtopienia, szczególnie w terenach zurbanizowanych, są bardzo prawdopodobne.
Strażacy w stanie gotowości operacyjnej
Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Paweł Frysztak przekazał, że w związku z przewidywanymi anomaliami pogodowymi, strażacy rozpoczęli działania zgodne z obowiązującymi procedurami. Zapewniono gotowość kadry do natychmiastowej mobilizacji.
– „Sprawdzono dostępność wszystkich strażaków, którzy w sobotę i niedzielę pełnią dyżury domowe tak, aby w razie konieczności mogli zostać błyskawicznie ściągnięci do swoich macierzystych jednostek i ewentualnie zadysponowani na miejsce zdarzenia” – zaznaczył Frysztak.
Dodał, że PSP jest gotowa do zwiększenia obsady stanowisk kierowania zarówno na poziomie województw, jak i powiatów. Gotowość do działania utrzymują również kadetki i podchorążowie szkół pożarniczych.
Nadbryg. Frysztak również wystosował apel do organizatorów wypoczynku pod gołym niebem, by w miejscach objętych najwyższym poziomem zagrożenia podjęto działania ewakuacyjne jeszcze przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk.
Alerty pogodowe obejmują znaczną część kraju
IMGW ogłosił alerty meteorologiczne I, II i III stopnia dla większości województw, obejmujące okres od niedzieli do poniedziałku. Na południu kraju opady mogą lokalnie osiągnąć nawet 120 mm, natomiast w pozostałych rejonach kraju do 90 mm. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 12 województw, wskazując na ryzyko podtopień.