Policyjna akcja "hulajnoga elektryczna". Policjanci nakładali mandaty
Policjanci w Kielcach i w powiecie kieleckim skontrolowali użytkowników hulajnóg - co sprawdzali?
W związku z tym, że hulajnogi to w ostatnich latach bardzo popularny środek lokomocji zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, nie dziwi zatem fakt, że przybyło wypadków z udziałem kierujących tymi urządzeniami. Jak mówią policjanci, niemal codziennie na oddziały ratunkowe w regionie świętokrzyskim trafiają osoby, które doznały wypadków na hulajnodze. Okazuje się też, że wiele osób zapomina, że aby kierować tym pojazdem trzeba być trzeźwym i mieć uprawnienia.
W czwartek w powiecie kieleckim policjanci z drogówki przeprowadzili akcję pod hasłem „hulajnoga elektryczna”.
- Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze sprawdzali między innymi sposób poruszania się użytkowników hulajnóg w przestrzeni ruchu drogowego, stan techniczny urządzeń, trzeźwość kierujących oraz wymagane uprawnienia – wyliczała aspirant Małgorzat Perkowska Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Takich uprawnień nie miał na przykład 17-latek, którego policjanci zatrzymali do kontroli na ulicy Solnej w Kielcach. - Nastolatek zapytany o uprawnienia oświadczył, że nie posiada ani karty rowerowej ani innego dokumentu uprawniającego go do poruszania się tym sprzętem. Finalnie zachowanie nastolatka oceni teraz sąd. Za to wykroczenie może mu grozić grzywna – dodawała Małgorzata Perkowska – Kiepas.
W sumie skontrolowano 33 użytkowników i wśród nich 16 nie stosowało się do przepisów regulujących poruszanie się tym sprzętem.
Zanim wsiądziesz na hulajnogę - pamiętaj!
- z hulajnogi elektrycznej mogą korzystać osoby, które ukończyły 10 lat,
- osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T,
- maksymalna prędkość hulajnogi na drogach rowerowych to 30 km/h,
- podczas jazdy po chodniku (można na nim jechać, gdy nie ma drogi rowerowej i najezdni obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h) z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zakaz jazdy po alkoholu!
- hulajnoga to pojazd jednoosobowy – nie przewozimy pasażerów, zwierząt ani bagaży,
- dla własnego bezpieczeństwa – zakładajcie kaski i bądźcie widoczni!
- Przypominamy również, że korzystanie z pojazdów, w tym rowerów czy hulajnóg elektrycznych po spożyciu alkoholu jest zabronione prawem, a osoby, które w ten postępują w ten sposób stwarzają realne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego – uzupełniała kielecka policjantka.